Litomysl Moderní historické město

Aktuality z města

Spouštíme ekologickou kampaň Otevři oči

V březnovém vydání městského zpravodaje Lilie a dalších devíti následujících se můžete seznámit s novým seriálem Otevři oči. Ten vzniká ve spolupráci s litomyšlskými dobrovolníky, místními grafiky a ilustrátory, zástupci městského úřadu a pod záštitou vedení města.

04. 03. 2020


Sami rozhodněte, na co půjdou peníze z rozpočtu

Máte nápad, jak zlepšit život ve městě? Například vybudováním nového dětského hřiště? Venkovní posilovny? Uspořádáním koncertu? Chcete zařídit něco, co vám ve městě chybí? Pokud se váš nápad dá realizovat do 300 tisíc korun, máte šanci se postarat o změnu!

03. 01. 2020


Město má na výstavbu domova pro seniory 69 milionů

Za první rok funkčního období současného zastupitelstva se podařilo ušetřit na výstavbu domova pro seniory 28 milionů korun a nastavit pravidla, aby tato částka i nadále rostla. Hned na únorovém jednání budou mít zastupitelé na programu bod, jehož případným schválením dojde k výraznému nárůstu peněz.

05. 02. 2020


Pozvánka na jednání zastupitelstva

Zveme veřejnost na jednání zastupitelstva, které se uskuteční ve středu 26. února od 16.00 hodin v Klenutém sále zámeckého pivovaru. Na programu budou následující body: majetkoprávní záležitosti, změny v rozpočtu města, vyhláška o nočním klidu, poskytnutí mimořádné odměny zastupitelům a další.

17. 02. 2020


Informace o rekonstrukci el. vedení na Partyzánské

Díky letošní mírné zimě se mohou dělníci v předstihu pustit do oprav. Jednou z prvních letošních akcí bude rekonstrukce elektrického vedení na Partyzánské ulici, kdy dojde k přesunu vrchního vedení pod zem. Ta bude probíhat od 24. února do 31. května. Akci financuje ČEZ a stavba bude rozdělena na etapy.

13. 02. 2020


Program „Podpora obnovy kulturních památek 2020“

Ministerstvo kultury vyhlásilo pro rok 2020 dotační program „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“. Finanční prostředky v Programu jsou určeny na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny.

10. 02. 2020


Budeme po městě snadněji cestovat na kole či pěšky?

Udržitelná městská mobilita se na první pohled může jevit jako další moderní nudný úřednický pojem. V praxi to znamená řešení problémů, které občanům brání naplno využívat kola a nohy při cestování po městě místo popojíždění autem. Problémů, se kterými se denně potýkají stovky Litomyšlanů.

05. 02. 2020


Od února platí nový tržní řád

Zbožím přeplněné podsíně Smetanova náměstí mají být brzy minulostí. Od února platí nová vyhláška, která obchodníkům určuje, kolik může jejich zboží zabrat veřejného prostoru. Upravený tržní řád má soukromníkům umožnit prezentaci, ale také nastavit jasná pravidla.

05. 02. 2020


Nejvýznamnější kulturní akce roku 2020

V magickém roce 2020 si budeme připomínat hned několik významných výročí. 200 let uplyne od narození Boženy Němcové, 235 let od narození M. D. Rettigové a 100 let od narození Stanislava Podhrázského. Připomeneme si i 300 let od úmrtí G. B. Alliprandiho či 90 let od úmrtí A. Jiráska.

05. 02. 2020


Litomyšl se přidá k akci Vlajka pro Tibet

Na stožáru u litomyšlského úřadu zavlála tibetská vlajka již v roce 2004 a symbolická podpora Tibeťanů a lidských práv se v Litomyšli uskuteční i letos. Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let a probíhá každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

05. 02. 2020


Nakopněte svoji školu 2020

V pořadí čtvrtý ročník extrémně oblíbeného festivalu Nakopněte svoji školu se uskuteční ve dnech 23. – 25. 2. 2020. Zámecký areál přivítá internetovou televizi DVTV, tentokrát s moderátorkou Danielou Drtinovou. Nejvýznamnějšími hosty jsou marketingový specialista Martin Jaroš nebo novinářka Silvie Lauder.

05. 02. 2020


I drobné dary přinášejí zásadní změny!

Víte, že pár korunami můžete pomoci dětem z celého Litomyšlska k tomu, aby u nich mohli lékaři snadněji a bezbolestně provádět testy na vleklé zažívací problémy? Stejně můžete snadno a rychle pomoci ošetřovatelkám pracujícím v domácí hospicové péči.

20. 12. 2019


Rušení operací v Litomyšlské nemocnici se odkládá

Od 1. ledna 2020 mělo podle plánů managementu Nemocnice Pardubického kraje (NPK) dojít k omezení nočních operací kvůli personálním problémům v Litomyšlské nemocnici. Toto rozhodnutí vzali představitelé nemocnice zpět kvůli reakci lékařů, pacientů a litomyšlských zastupitelů.

08. 01. 2020


Smetanova Litomyšl 2020 – múza naděje

Naděje, to je téma, které volně propojí hudební i výtvarnou část 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Inspirací je výročí konce II. světové války, který přinesl naději na lepší budoucnost. Ne všechny sny se naplnily, ale naděje zůstala a dává smysl překážky stále překonávat

08. 01. 2020


Úředníci schválili v územním řízení dva úseky dálnice

V pátek 13. prosince vydal stavební úřad kladná územní rozhodnutí ke dvěma úsekům dálnice D35 v okolí Litomyšle, a to Džbánov–Litomyšl a Litomyšl–Janov. V případě, že tato rozhodnutí nabudou právní moci, bude možné pokračovat v další přípravě výstavby dálnice.

08. 01. 2020© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty