Litomysl Cena města

Laureáti Ceny města Litomyšle v roce 2004

cena za nejlepší kulturní či sportovní počin roku

Divadelní společnost Jožina Janouška

Letos slaví divadelní společnost svoji 35.sezonu. Na jaře uplynulého roku soubor dohrával reprízy před koncem roku premiérového představení Záskok. Doplněná byla veselou pohřební scénkou a pěti písničkovými parodiemi. Úhel pohledu si našel své obecenstvo a každým rokem přibývá počet odehraných, vždy vyprodaných, představení. Soubor umí dobře vycítit náladu publika a rád si hraje s větami, slovy i pointami. Vždycky se podaří vytvořit přesné rekvizity, sehnat odpovídající kostýmy. Daří se i nelehké balancování na pomezí vtipu, legrace a vkusu, v pravou chvíli se dokáží herci odrazit a nechat zvítězit zdravé člověčenství. Poctivě přistupují k celému, většinou třídílnému, programu s velkým počtem scének i písňových parodií s absencí odpovídajícího jevištního prostoru, světelného parku i techniky divadelního sálu U Černého orla.


podnikatel roku

Tiskárna H. R. G., spol. s r. o.

Tiskárna H.R.G. spol. s r.o. působí na trhu dvanáct let. Od svého založení v roce 1992 prošla vývojem od malé tiskárny k nejmoderněji vybavené tiskárně střední velikosti v České republice s certifikací ISO 9001. Výrazným předělem v historii společnosti byl rok 1997, kdy došlo k výstavbě nové budovy a nákupu tiskového stroje německé firmy Heidelberg. Tyto investice výrazně uspíšily další dynamický růst firmy. Dalším milníkem je pak rok 2003, kdy došlo k doplnění technologie o další dva stroje Heidelberg a CTP zařízení firmy Agfa. Hlavní devizou společnosti zůstává maximální zaměření na vysokou kvalitu výsledného produktu, flexibilita vůči zákazníkům a široký sortimentní rozsah služeb. Na vysoké výsledné kvalitě produktů se vedle vysoké úrovně zaměstnanců společnosti podílí také moderní vybavení tiskovými a dokončovacími stroji od firmy
Heidelberg, evropského lídra na trhu tiskových strojů. V oblasti prepress je to potom technologické vybavení od firmy Agfa. Od roku 2000 je tiskárna H.R.G. navíc třetinovým vlastníkem rotační tiskárny Merkurtisk a.s. v Náchodě. Tiskárna H.R.G. dnes nabízí zákazníkům ucelený řetězec prací počínaje grafickým návrhem v DTP studiu až po různé typy dokončení včetně finálního rozvozu vytisknutého zboží do požadované lokality. Široký sortimentní rozsah reprezentují, jak klasické produkty jako jsou např. časopisy, kalendáře, knižní publikace, etikety, samolepky, plakáty, tak i speciální produkty jako obaly, výseky, ražba, zlacení apod.


sportovec roku

Hokejové A mužstvo HC Jiskra Litomyšl

Organizovaný lední hokej byl v Litomyšli založen v roce 1935 - letos se tedy slaví 70. výročí, ozdobené nejen zastřešením Zimního stadionu, ale i výbornými hokejovými výsledky. V letošní sezóně, která se zařadí do historie mezi nejúspěšnější, sehrál tým 38 zápasů, z toho 6 přátelských a 32 mistrovských. Z tohoto počtu ve 21 zápasech tým zvítězil, 6x remizoval, 11x prohrál. Tým obdržel 120 branek, ale sám jich nastřílel 171! Po 11-ti letech získal pro Litomyšl titul Přeborník Pardubického kraje a v kvalifikaci o II. celostátní ligu postoupil až mezi nejlepší 4 přeborníky z České republiky.


student roku

Roman Konečný - TRADING CENTRE s.r.o. Litomyšl

Podle informací ředitelství školy studuje Roman Konečný (*1987) s vyznamenáním, reprezentuje školu v Olympiádách z anglického, českého a německého jazyka, je členem redakční rady školního časopisu Elita TC a nyní se připravuje na vykoná PET - mezinárodní zkoušky z anglického jazyka. Zvítězil v majálesové soutěži města Litomyšle o nejšarmantnějšího muže MISSÁK 2003. Zpívá v pěveckém souboru v České Třebové, má vztah ke sportu a zabývá se i keramikou. Roman je všestranně nadaný, má pěkné vystupování, je milý, společenský a přitom skromný.


zvláštní cena za přínos městu

Ludmila Jandová, akademická malířka a grafička

- od roku 1956-1958 Odborná škola sklářská v Železném Brodě
- od roku 1958 - 1959 jednoroční přípravka na Akademii výtvarných umění (prof. Karel Müler)
- v letech 1959 - 1965 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze (prof. Vladimír Silovský, prof. Vojtěch Tittelbach)
- v roce 1961 se provdala za svého spolužáka Františka Jandu
- v roce 1965 promovala na Akademii cyklem Zvířecí mateřství
- v letech 1966 - 1969 aspirantura na AVU v Praze
- od roku 1969 žije v Osíku u Litomyšle
- vystavuje od roku 1962
- malířské a grafické dílo je roztroušeno v celé řadě veřejných a soukromých sbírek u nás i ve světě
- za její celoživotní umělecké dílo a přínos pro církev, jí udělil papež Jan Pavel II. významné ocenění - v latinsky psaném textu je psáno: "Jan Pavel II, pontifex maximus rozhodl a udělil paní Ludmile Jandové odznak vznešeného kříže" pro ecclesia et pontifice" (za církev a papeže) zvlášť ustanovený z důvodu významných děl a pozoruhodné snahy, a zároveň ji dal dovolení touto ozdobou se dekorovat."
- "Ludmila Jandová je výtvarnice neobyčejné citlivosti. S pokorou zachycuje lidskou touhu a potřebu podílet se na tajemstvích přírody a její vnitřní síle a klidu. Myslím, že právě tento protiklad výtvarnici nejvíc inspiruje. Něžnými pastelovými barvami se dotýká klidu, čekání nebo tesknoty, ale i pokojně tekoucí vody, odpočívajícího vánku...A třeba jasně temnými barvami zachytí touhu, vášeň, léto i bouři a varování...Svou výtvarnou řečí nám ve svých grafikách a pastelech pomáhá rozpoznat a vážit si nejdůležitějších lidských hodnot." (Galerie z ruky - Stanislava Macháčková)
- manžel František (25.2. 1931), akademický sochař© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty