Litomysl Město pro lidi

Váchalova ulice je večer jen pro pěší

Váchalova ulice je jedním z ikonických míst Litomyšle. Krátká ulička vedoucí ze Smetanova náměstí směrem k muzeu umí sgrafity kolemjdoucí vtáhnout do děje Váchalova románu, pobavit i poučit. Zejména turisté se tam rádi fotí, ale rádi ji mají i místní obyvatelé.

Vedení města se proto rozhodlo, že ve večerních hodinách do této části omezí vjezd aut, aby si chodci mohli při procházkách vychutnat jedinečnou atmosféru. Váchalova ulice tak bude přes den sloužit dopravě a zásobování, večer pak místním i turistům, kteří si ji budou moci v klidu a bezpečně prohlédnout.

Více o historii tohoto místa se dozvíte například v Litomyšlském architektonickém manuálu. Můžete se v něm seznámit nejenom s týmem umělců, kteří sgrafita vytvořili, ale i vizí a přínosem Ladislava Horáčka a nakladatelství Paseka. Věděli jste například, že původně měla být fasáda krvavě rudá, ale památkáři to nepovolili? I tak se místním výtvarníkům, absolventům a absolventkám restaurátorské školy, umělcům a dalším zapojeným podařilo vytvořit unikátní místo.


datum zveřejnění: 02. 07. 2020
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Váchalova ulice je večer jen pro pěší


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty