Litomysl Město pro lidi

Výstava o spolupráci ČR a Izraele

Do 20. července se můžete seznámit s unikátní výstavou Záhadné pouto, která mapuje společnou historii a vztahy České republiky a Izraele. Díky spolupráci izraelské ambasády, Židovské obce a vedení města se Litomyšl stala druhým místem v ČR po Pražském hradu, kde je výstava k vidění.

Výstava Záhadné pouto vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Na 12 roll-upových panelech vizualizuje ono záhadné a hluboké pouto, které již po staletí mezi českým a židovským národem existuje.

Jednotlivé panely znázorňují různé historické milníky, které tento vztah definovaly. Seznamují diváka s méně známými fakty, jako například že se český jazyk objevil již v hebrejských rukopisech v 10. století nebo že se Karel IV. nechal při vytvoření Prahy inspirovat městem Jeruzalémem. Závěrem se pak návštěvník dozví, jak proběhlo znovuobnovení diplomatických vztahů po sametové revoluci.

Námět a text výstavy vytvořil diplomat a hebraista Dr. Robert Řehák. Text je doplněn poutavými ilustracemi studentů Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, pod vedením známé výtvarnice a ilustrátorky Renáty Fučíkové. Výstava je v českém a anglickém jazyce, navštívit ji můžete v zámeckém IC na náměstí Václava Havla.


datum zveřejnění: 02. 07. 2020
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Výstava o spolupráci ČR a Izraele

obrázek k aktualitě Výstava o spolupráci ČR a Izraele


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty