Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Fond shání peníze pro více testů na covid-19

Litomyšlská nemocnice by mohla provádět výrazně vyšší počet testů na covid-19, bude-li to situace vyžadovat. Finance na nákup potřebného vybavení shání Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska. Díky novému izolátoru můžeme být lépe připraveni na případné další vlny nákazy.

O diagnostiku odebraných vzorků nejenom z odběrového místa naproti nemocnici se stará litomyšlské oddělení infekční diagnostiky. To má však omezené kapacity. „Vzhledem k charakteru virů je nejpřesnější diagnostika pomocí analýzy nukleových kyselin, tedy genetický test, který je náročný na zpracování. V současnosti oddělení infekční diagnostiky používá izolátor, který umí zpracovat pouze 16 vzorků v tříhodinovém cyklu. Takže v pracovní době je to maximálně 64 vzorků,“ vysvětluje důvod současných omezení laboratoře Zdenka Fenclová, náměstkyně léčebné péče Litomyšlské nemocnice. Toto pracoviště navíc nezpracovává vzorky pouze z odběrového místa, ale také od pacientů z nemocnic z okolních měst, například Ústí nad Orlicí, Svitav a dalších míst.

Díky novému automatickému izolátoru nukleových kyselin by se přitom mohla kapacita testování výrazně zvýšit. Přístroj Nextractor NX-48S od jihokorejského výrobce Genolution totiž zvládne až 48 vzorků do 30 minut. Zařízení stojí 508 tisíc Kč a v současné době nadační fond již sehnal od okolních obcí a dalších dárců 300 tisíc Kč a další svůj příspěvek přislíbili. Většina z částky je tak připravena.

Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska děkuje všem dárcům. K 22. 4. 2020 příspěvek poskytli: Česká Třebová, Újezdec, společnosti Saint-Gobain Adfors, Webnia, Rybářství Litomyšl, Máša agency, T&T – trade investments a pan Martin Olbrich. Příspěvky přislíbili také město Svitavy, Moravská Třebová či Vysoké Mýto.

Všichni víme, že se v počátku netestovalo tolik, kolik bylo potřeba. To není kritika ani výtka lékařům a sestrám, protože oni dělají maximum a jejich práce si velice vážím. Pokud jsou limitovaní hardwarem, pak je na místě jim pomoci. Nárůst v možném výkonu je enormní a pomohlo by to nám všem. Souhlasím s názory, že by toto strategické zařízení měl kupovat primárně stát či kraj, ale pokud můžeme pomoci, měli bychom to udělat co nejdříve,“ popisuje vznik sbírky litomyšlský starosta Daniel Brýdl a pokračuje: „Jelikož se u nás netestují pouze vzorky od lidí z Litomyšlska, oslovil jsem okolní města, obce a jsem moc rád, že jsme s kolegy našli společnou řeč. Naše spolupráce ukazuje, že na lokální úrovni umíme velmi dobře spolupracovat a hledat řešení – chtěl bych všem starostům a vedením měst poděkovat. Významné částky věnovali i zástupci zdejších podniků a další donátoři, kterým moc děkuji. Za město Litomyšl i Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska jsme ochotni a schopni zbývající část peněz doplatit. O případném uvolnění peněz však samozřejmě musí rozhodnout správní rada.“

Nový přístroj by se do Litomyšlské nemocnice mohl dostat do začátku května, v současné době se řeší administrativa spojená s dary a nákupem.

Sbírka na pořízení nového izolátoru nukleových kyselin nicméně stále běží, příspěvky je možné posílat přes web nadace.litomysl.cz. Zařízení není určeno pouze na vyšetřování koronaviru, ale k obecné diagnostice, proto najde své uplatnění v Litomyšlské nemocnici i v době, až skončí současná krize. „V Pardubickém kraji se aktuální kapacita všech laboratoří testujících koronavir pohybuje mezi 650 až 700 vzorky za den. V případě pořízení nového izolátoru do Litomyšle můžeme hovořit ještě o dalších 150 až 200 vzorcích denně,“ vypočítává Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.

Fond pomáhá i jinak

Shánění financí na rozšíření testovacích kapacit v Litomyšlské nemocnici není jedinou formou pomoci, kterou Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska přispívá ke zlepšení současné situace.

Na začátku dubna správní rada odsouhlasila nákup 22 kg materiálu, který se používá při 3D tisku ochranných obličejových štítů v rámci dobrovolnické iniciativy Tiskne celé Svitavsko. Štíty z prostředků nadačního fondu skončily u poskytovatelů zdravotnické a sociální péče po celém Litomyšlsku. Pomáhají tak při práci obětavým lidem, bez kterých bychom současnou krizi neměli šanci zvládnout. Z prostředků fondu se vyrobilo celkem 200 štítů, distribuce proběhla přes Městský úřad Litomyšl.

V polovině března, ihned na začátku epidemie koronaviru v ČR, v čase největšího nedostatku ochranných pomůcek, Nadační fond získal pro Litomyšlany 650 roušek na více použití. Celkem 500 jich nakoupil od Litexu a 150 jich zdejší firma darovala zdarma. Přes 100 kusů dostali v  místních supermarketech, 50 policisté a hasiči, 150 pracovníci a klienti Centra sociální pomoci města Litomyšle, 40 farní charita, 50 dům seniorů na Pohodlí, 30 dům s pečovatelskou službou a více než 200 kusů roušek obdrželi lékaři, zdravotní sestry, lékárníci a záchranáři.

Pomáhat má smysl. Podporou Nadačního fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska můžete účinně a přímo podpořit zdejší zdravotnictví v době krize spojené s nákazou covid-19. Každá koruna se počítá, žádný dar není dost malý na to, aby nemohl pomoci!

nadace.litomysl.cz


datum zveřejnění: 23. 04. 2020
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Fond shání peníze pro více testů na covid-19

Podpis darovacích smluv na pořízení izolátoru


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty