Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Prohlášení starosty k aktuální situaci v Litomyšli

Vážení spoluobčané, i tento pátek se na vás obracím s prohlášením, v němž se pokusím stručně a jasně shrnout události posledních dnů. Páteční informace k aktuální situaci vám občanům budu podávat pravidelně po celou dobu nouzového stavu.

Informovanost veřejnosti je důležitým prvkem v boji proti koronaviru. To, co vám níže uvádím, jsou ověřené informace z různých zdrojů aktuální k dnešku, tedy 20. 3. 2020 k desáté hodině ranní.

1) Stále máme čtyři diagnostikované pacienty s koronavirem, počet nakažených se nezvýšil. Všechny případy řeší odborníci a za město se jim snažíme vyjít maximálně vstříc. U pacientů v karanténě probíhají namátkové kontroly jak pracovníky hygieny, tak Policie ČR a žádné porušení dosud nebylo zjištěno. Okresní hygienička mi dnes ráno potvrdila, že za současné situace se vůbec neuvažuje o žádném uzavření města, jde o fámy, které prosím nešiřte dál.

2) Litomyšlská nemocnice k dnešnímu dni netestuje veřejnost na Covid 19, nemá odběrové místo pro veřejnost. Testy provádí pouze z nařízení hygienika nebo epidemiologa. Naproti parkovišti u nemocnice vzniká drive-in odběrové místo, ale i to bude pouze pro pacienty, kterým testy nařídí odborníci. Fungovat má od pondělí 23. 3. a pacienti se budou muset prokázat speciální SMS zprávou. V současné době si v nemocnici nemůžete zaplatit test na koronavirus. O případných změnách vás budeme včas informovat. Je pravděpodobné, že jak bude růst kapacita testovacích zařízení a zvýší se počet kontrol, mohou být zachyceny další pozitivně testované případy. Jinak řečeno - čím více se bude testovat, tím více může být v absolutních číslech pozitivně testovaných jedinců.

3) Vláda od mého minulého prohlášení nařídila povinné zakrývání úst a nosu na veřejnosti a podnikla další kroky v boji proti koronaviru. Pokud vás zajímá aktuální stav přijatých opatření, sledujte prosím oficiální komunikační kanály vlády (např. www.vlada.cz), Pardubického kraje (např. www.pardubickykraj.cz/koronavirus), města Litomyšle (www.litomysl.cz) a vysílání veřejnoprávních médií – České televize a Českého rozhlasu. Senioři mají od vlády garantované hodiny, kdy mají volné obchody a drogerie, nově to je od 7.00 do 9.00 hod. Na lékárny se toto nařízení nevztahuje.

4) Na začátku tohoto týdne jsme se rozhodli do odvolání zavřít mateřské školy. Ve „vertexové“ MŠ 17. listopadu funguje jedno oddělení pro děti (3 – 10 let) zdravotnického personálu, policie, hasičů, zaměstnanců v sociálních službách a další vybrané profese. Po domluvě budou přijímat i děti rodičů pracujících v nepřetržitém provozu. Pokud chcete využít této služby, JE NUTNÉ SE NEJPRVE PŘEDEM DOMLUVIT SE ZAMĚSTNANCI ŠKOLKY – tel. 725 527 225. Této služby mohou využít pouze rodiče zaměstnaní v Litomyšli nebo ti, kteří zde mají trvalé bydliště. V Litomyšli jsou kvůli koronaviru už zavřené všechny stupně školských zařízení.

5) Vzhledem k nařízení vlády o omezení pohybu jsme v úterý 17. 3. spustili program na pomoc potřebným. Ve spolupráci se skauty, církvemi a dalšími dobrovolníky pomáháme s nákupy, pochůzkami a dalšími nutnostmi. Rádi v pracovních dnech pomůžeme s nákupem základních potravin, drogerie, krmiva pro zvířata (nelze si vybírat značky, nakupujeme podle aktuální situace) i s mimořádnými situacemi, například nákupem léků, pochůzkami, venčením domácích mazlíčků. Každý den od 8.00 do 10.00 můžete volat na číslo 605 929 273 nebo vyplnit formulář na www.litomysl.cz/pomoc. Rozvoz provádíme odpoledne. Služba je zdarma, nákup hradí objednatel (sám občan) a jeho maximální výše je 500 Kč.

6) Veškeré městské příspěvkové organizace, kulturní a sportovní zařízení a většina obchodů jsou v souladu s nařízením vlády uzavřeny. Podnikatelům, kteří mají v souladu s přijatými omezeními otevřeno, poskytujeme pomoc s propagací. Více informací jsme zveřejnili na webu města.

7) Z nařízení vlády městský úřad omezil úřední hodiny – otevřeno je v pondělí od 8.30 do 11.30, ve středu 13.30 do 16.30. Osobní návštěvy omezte, prosíme, na nezbytně nutné případy. Finanční úřad má úplně zavřeno. Česká pošta také upravila otvírací dobu pro veřejnost, v pracovních dnech si můžete zajít vyřídit své záležitosti od 8.00 do 16.00 hod. jinak bude - včetně celého víkendu - zavřeno.

8) Ačkoliv se potýkáme s nedostatkem roušek, podařilo se nám přes tisíc kusů pratelných roušek zajistit a dát je zdravotnickému personálu, prodavačkám v obchodech či sociálně slabým skupinám a seniorům (dům na Pohodlí, dům s pečovatelskou službou,...) a některým dalším institucím. Díky Nadačnímu fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska jsme takto distribuovali 650 roušek, místní průmyslové podniky také poskytly několik desítek kusů nedostatkových respirátorů, které jsme distribuovali poskytovatelům lékařských služeb. Ve čtvrtek 19. 3. jsme začali s výdejem ochranných pomůcek místním lékařům a očekáváme další dodávky materiálu od Pardubického kraje a státu.

9) Pokud jako dobrovolník šijete roušky, můžete je vhodit do volebních uren, které najdete u hlavní budovy MěÚ Litomyšl, služebny MP Litomyšl a před CSP (od 8.00 do 14.00 hod. v pracovních dnech). My je necháme vydezinfikovat a předáme je dál.

10) MHD jezdí od středy 18. 3. zdarma, nastupujte prosím zadními dveřmi. Stejně jako na ulici nebo v obchodě, i uvnitř autobusu musíte mít zakrytá ústa a nos.

11) V Centru sociální pomoci platí kvůli bezpečí klientů zákaz návštěv a od 20. března také zákaz posílání balíků. Tato opatření jsou nutná pro to, aby se maximálně zamezilo případnému šíření viru mezi naše seniory.

Jak jste si již všimli, situace v celé republice, Litomyšl nevyjímaje, je vážná. Koronavirus omezil naše životy tak, jak se před měsícem nezdálo ani největšímu pesimistovi. V jednadvacátém století se potýkáme s nedostatkem určitého sortimentu zboží, omezováním služeb a dočasným krácením našich občanských svobod. Není to příjemné. Není to populární. Ale při pohledu na situaci v Číně, Itálii nebo ve Španělsku je to naprosto nutné a odůvodnitelné.

Každá mince má dvě strany a i na současné nelehké situaci se dají najít pozitivní věci. Chtěl bych na tomto místě poděkovat všem z vás, kteří se menší i větší troškou snažíte situaci na Litomyšlsku zlepšit. Například šitím roušek, pomáháním seniorům, ošetřováním nemocných nebo jenom prostě tím, že se chováte zodpovědně a dbáte nařízení odborníků. Velké poděkování za obětavou práci si zaslouží samozřejmě lékaři, sestřičky, hasiči, policisté, pracovníci v sociálních službách, prodejnách a další profese, díky kterým stát funguje. Díky moc za vše, jste skvělí a jsem na vás hrdý.

Na závěr vás prosím, venku si vždy a za každých okolností zakrývejte ústa a nos, zbytečně nevycházejte ven, zdravotní obtíže včas telefonicky řešte se svým lékařem, poslouchejte pokyny odborníků. A hlavně nepodléhejte panice a nevěřte fámám „jedna paní na Facebooku povídala". Nejste v tom sami. Všichni řešíme podobné problémy, a pokud se budeme my - občané- chovat zodpovědně a ohleduplně k sobě i druhým, máme dobrou šanci jako národ epidemii přečkat v bezpečí. Když se každý z nás bude chovat odpovědně, zvládneme to!

Více informací přineseme příští týden na webu města a FB profilu Lilie.

S úctou a nadějí, že brzy bude lépe

Mgr. Daniel Brýdl, LL.M.
starosta

datum zveřejnění: 20. 03. 2020
datum aktualizace: 27. 03. 2020
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Prohlášení starosty k aktuální situaci v Litomyšli


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty