Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Opatření v Litomyšli kvůli koronaviru

V této aktualitě budeme postupně zveřejňovat informace a odkazy pro občany, které vyplývají z nařízení vlády, ministerstev a Pardubického kraje při boji proti koronaviru. Aktuální stav opatření můžete také sledovat na webu www.pardubickykraj.cz, kde je uvedena řada praktických informací.

Vláda vyhlásila na 30 dnů kvůli výskytu koronaviru nouzový stav na celém území Česka. Platí od čtvrtka 12. 3. od 14:00. Důvodem je ohrožení zdraví obyvatel. Kabinet také rozhodl o zpřísnění opatření. Od pátečního rána zakázala mimo jiné veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob. Mezi 20:00 a 6:00 nebude možné od pátku využívat stravovací provozovny.

 1. Všechny stupně vzdělávání (od mateřské po vysokou školu) dočasně nefungují.

 2. V centru sociální péče a nemocnici platí do odvolání zákaz návštěv. (viz web nemocnice; web CSP)

 3. Pokud máte dítě do 10 let a budete s ním doma, potvrzení o OČR nepotvrzuje lékař, ale škola. Ke stažení je například ZDE.

 4. Vláda zakazuje s účinností od 13. března od 6:00 divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobně akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy, a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření.

 5. Od pátku se také v čase mezi 20:00 do 6:00 zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. Od 6:00 se také zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb jako sportoviště, posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie.
 6. Kabinet vyhlásil zákaz vstupu do Česka cizincům z rizikových zemí kvůli nákaze koronavirem. Stanovila třináct oblastí zahrnující vedle Číny, Jižní Koreje a Íránu také vyjmenované země EU. Českým občanům se zakazuje cestovat do těchto zemí.

 7. Autobusové jízdní řády přecházejí od pátku 13. 3. na prázdninový režim (viz aktualita PK), MHD v Litomyšli jezdí podle jízdního řádu.

 8. Kvůli zamezení možné nákaze novým koronavirem se neotevřou obchody s výjimkou potravin, lékáren, drogerii, benzinových pump a některých dalších. Vláda v noci na základě nouzového stavu rozhodla také o uzavření všech restaurací, pivnic, barů a podobných zařízení s výjimkou například závodního stravování. Opatření platí od soboty 14. 3. od 06:00 do 24. března do 06:00. Na 10 dní bude také zakázána činnost provozoven stravovacích služeb v nákupních centrech s plochou přes 5000 metrů čtverečních. Zákaz provozu heren a kasin v usnesení není omezen konečným termínem 24. března 06:00, jako je tomu u ostatních opatření.

 9. Od půlnoci z neděle 15. 3. na pondělí 16. 3. začne platit zákaz vycestování z tuzemska do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem. Výjimku dostanou lidé, kteří dojíždějí za prací do vzdálenosti 100 kilometrů od českých hranic nebo řidiči kamionů. Ve stejný čas začne platit zákaz vstupu všech cizinců na území Česka.

 10. V souvislosti s vládou vyhlášeným nouzovým stavem přistupuje Nemocnice Pardubického kraje (NPK) k řadě vnitřních opatření a omezení, která se dotknou jak zaměstnanců, tak pacientů. Epidemiologická komise Nemocnice Pardubického kraje doporučila postupné utlumování plánované operativy a uzavření poraden. Výjimku mají onkologicky nemocní pacienti, jejichž vyšetření by měla probíhat ve standardním režimu. Ambulance pro pacienty fungují. (viz web nemocnice)

 11. Počet nakažených na Litomyšlsku od pátku 13.3 . do pondělí 16. 3. vzrostl na celkem čtyři případy. Jedná se o onemocnění navazující na první potvrzený případ. Situaci řeší odborníci z hygienické stanice.

 12. Od 17. 3 se zavírá provoz v mateřských školách. Ve „vertexové“ MŠ 17. listopadu bude fungovat jedno oddělení pro děti (3 – 10 let). Pokud chcete využít této služby, JE NUTNÉ SE NEJPRVE PŘEDEM DOMLUVIT SE ZAMĚSTNANCI ŠKOLKY – tel. 725 527 225. Této služby mohou využít pouze rodiče zaměstnaní v Litomyšli nebo ti, kteří zde mají trvalé bydliště.

 13. Od 18. 3. bude MHD jezdit zdarma a nástup je možný jen zadními dveřmi.

 14. Parkoviště naproti Litomyšlské nemocnici je vyklizené, během příštích dnů tam hasiči postaví stany. V Litomyšli bude zřízeno tzv. drive-in odběrové místo, které bude sloužit k odběrům pro ty pacienty, kteří si jsou schopni na odběr zajet sami a budou odebráni z auta (ostatní navštíví výjezdový tým) – pořád platí, že bez předchozího objednání nebude pacient odebrán – indikuje lékař či hygienik. Aktivity drive-in odběrových míst koordinuje call centrum, na němž spolupracuje KHS, záchranka a NPK.

 15. Díky rychlé pomoci od Nadačního fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska má město několik set kusů roušek od místních výrobců, které distribuuje mezi nejvíce ohrožené skupiny občanů (zdravotníci, hasiči, pracovníci v sociálních službách, pokladní a prodavačky,...). Díky pomoci Pardubického kraje také dostane CSP ve středu 18. 3. 120 nových jednorázových roušek. U hlavní budovy MěÚ Litomyšl, služebny MP Litomyšl na Smetanově náměstí a před vchodem do CSP jsou připraveny volební urny (8.00 – 14.00), kam mohou dobrovolníci vhazovat ušité roušky, které následně město nechá vydezinfikovat a předá je potřebným.

 16. Město zřídilo asistenci s nákupy, pochůzkami a dalšími nutnostmi. Rádi pomůžeme ve spolupráci s dobrovolníky s nákupem základních potravin, drogerie, krmiva pro zvířata (nelze si vybírat značky, nakupujeme podle aktuální situace) i s mimořádnými situacemi, například nákupem léků, pochůzkami, venčením domácích mazlíčků. Každý den od 8.00 do 10.00 můžete volat na číslo 605 929 273 nebo vyplnit formulář na www.litomysl.cz/pomoc

 17. Rada města rozhodla 17. 3. o rušení Lázní ducha a Gastroslavností v plánovaných termínech.

 18. Z nařízení vlády platí zákaz svatebních obřadů.

 19. Do odvolání je uzavřený Finanční úřad. Městský úřad Litomyšl v souladu s usnesením vlády upravil provozní dobu. Své pochůzky na úřad, prosíme, plánujte pouze v nutných případech a nevystavujte se zbytečně zvýšenému riziku nakažení. Otevřenými dny pro veřejnost zůstávají pondělí a středa s pozměněnými časy. Po 8.30 – 11.30 hod. St 13.30 – 16.30 hod.
 20. Vláda schválila zákaz vycházení bez roušky nebo jiné pokrývky nosu a úst, který má platit o půlnoci ze středy 18. 3. na čtvrtek 19. 3. Nařízením hejtmana Pardubického kraje od 18. března od 18.00 zakazuje občanům vstupovat do obchodů, lékáren, zdravotnických zařízení, pošt, bank či do veřejných dopravních prostředků bez roušky, respirátoru či jiné ochrany dýchacích cest. Nařízení platí do odvolání.

 21. V prodejnách potravin budou od čtvrtka mezi 10:00 a 12:00 smět nakupovat pouze lidé nad 65 let, rozhodla vláda. Opatření má chránit před koronavirem. Vymezený čas budou mít senioři i v lékárnách a drogeriích.

 22. Česká pošta mění otvírací dobu. V pracovních dnech si můžete zajít vyřídit své záležitosti od 8.00 do 16.00 hod. jinak bude - včetně celého víkendu - zavřeno.

 23. Zápisy do prvních tříd ZŠ budou probíhat od 1. do 15. dubna 2020 bez přítomnosti dítěte, žádost o přijetí či případný odklad budou školy přijímat osobně přímo ve škole, nebo elektronicky. Více informací najdete zde

 24. Pohotovost pro děti a dorost v Litomyšlské nemocnici je od soboty 21. března dočasně zrušena. V případě potřeby musí rodiče vyhledat nejbližší pohotovosti, které jsou ve Svitavské nebo v Orlickoústecké nemocnici.

 25. Podle stanoviska Ministerstva vnitra se mohou občané výjimečně po dobu ohrožení koronavirem prokazovat doklady s ukončenou dobou platnosti. Týká se to pasů, občanských a řidičských průkazů, o jejich obnovení mají občané zažádat až v době, kdy skončí přísná bezpečnostní opatření.

 26. Občané pozitivně testovaní na Covid-19 (nebo ti, kteří jsou v karanténě) by měli odpadky pevně zavázat v pytli o tloušťce 0,2 mm, jeho povrch vydezinfikovat a vhodit do popelnice či kontejneru. Zároveň by dočasně měli přestat využívat kontejnerů na tříděný odpad. Ochrání tak zaměstnance svozové firmy a třídící linky. Tato žádost se týká pouze pozitivně testovaných nebo umístěných do karantény. Komunální odpad je v této době z většiny pálen v zařízení na energetické využití a riziko přenosu nákazy z tohoto zdroje je minimální.

 27. Z důvodu mimořádných opatření s cílem minimalizace osobních kontaktů preferujeme při placení místního poplatku ze psů bezhotovostní platby. Pokud platíte místní poplatek ze psů hotově na pokladnách města, správce poplatku bude tolerovat úhradu až do 30. 6. 2020 bez sankčního navýšení.

 28. Vláda v pondělí prodloužila omezení volného pohybu osob v celé České republice, které má zabránit šíření nového typu koronaviru, do středy 1. dubna. Do stejného data ministři prodloužili také všechna dříve přijatá opatření.

 29. Vláda rovněž rozhodla, že lidé starší 65 let budou mít nově pro nákupy ve větších obchodech s potravinami vyhrazený čas od 08:00 do 10:00.
 30. Pardubický kraj se společně s dopravci dohodl na omezení veřejné dopravy, které začne platit v sobotu 28. března. Změna jízdních řádů se dotkne autobusové i železniční přepravy, která není v tuto chvíli v souvislosti s mimořádnými opatřeními téměř využívána. Víkendové autobusové spoje jsou zrušeny bez náhrady až do odvolání. Více informací zde.

 31. Na veřejnosti maximálně ve dvou – ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zavedl nové mimořádné opatření. Platné je od 24. 3. Opatření se netýká třeba lidí ve společné domácnosti, nebo na pohřbech.

 

Pokud můžete, zůstaňte v klidu doma, své domovy opouštějte v opravdu nutných případech (cesta do práce a z práce, nákup, pomoc druhým).

Situace se může každou chvíli měnit, doporučujeme proto sledovat web Pardubického kraje a Litomyšlské nemocnice, kde naleznete širokou škálu informací.


datum zveřejnění: 12. 03. 2020
datum aktualizace: 31. 03. 2020
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Foto: CDC, Unsplash.com


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty