Litomysl Město pro lidi

Spouštíme ekologickou kampaň Otevři oči

V březnovém vydání městského zpravodaje Lilie a dalších devíti následujících se můžete seznámit s novým seriálem Otevři oči. Ten vzniká ve spolupráci s litomyšlskými dobrovolníky, místními grafiky a ilustrátory, zástupci městského úřadu a pod záštitou vedení města.

Na jedné straně vždy prakticky a názorně ukážeme, jak můžete udělat pro sebe, svou rodinu a domov něco navíc. Navíc v oblasti, která je v dnešní době pro někoho možná až zprofanovaná – ekologii.

V kampani se chceme zaměřit na problémy, které denně řeší řada Litomyšlanů. Kam mám vyhodit tetrapakový obal? Proč nemáme biopopelnice? Kam mám dát ten a ten druh odpadu? S podobnými dotazy se setkáváme často a díky aktivitě zdejších lidí, kteří chtějí pro ostatní něco zadarmo udělat a pomoci jim, přicházíme s další formou veřejné osvěty.

Kampaň Otevři oči v Litomyšli sice podporují zdejší instituce a orgány veřejné správy, ale nápad a její praktická realizace je jen a pouze na zdejších dobrovolnících, kteří chtějí zadarmo ve svém volném čase udělat něco pro spoluobčany i naše město. A proč se do toho pouští? „Oproti jiným projektům zaměřených na ekologii chceme řešit primárně lokální témata a vlastní domácnost. Věříme, že právě tam je potřeba začít - u sebe doma.  Raději než poukazovat na velká globální klimatická témata, vůči kterým je většina lidí imunní, chceme zacílit na naše domácnosti a každodenní činnosti, které mají na životní prostředí dopad. Chceme šířit osvětu v oblasti jeho ochrany, navrhnout možnosti, jak každý může zmenšit svoji ekologickou stopu. Chceme poukázat, že člověk jako individualita je původce i řešení současné špatné situace, že každý z nás je zodpovědný za své chování, za to, co za sebou zanecháváme, a co jednou předáme svým dětem. Chtěly bychom, aby naše město bylo krásné, čisté, zdravé a spokojené, stejně jako celá planeta. A prosíme každého, kdo také chce, aby se nám v Litomyšli dobře žilo: Zajímej se. Starej se. Otevři oči!“ představují hlavní myšlenku kampaně organizátorky Lucie Drobná a Barbora Brůnová.

Ekologická kampaň Otevři oči v Litomyšli nebude probíhat pouze v Lilii, s jejími výstupy se budete moci seznámit i jinde, proto dobře sledujte jednotlivá čísla, kde se dozvíte doplňující informace. Pokud se vám nápad líbí, můžete se sami zúčastnit. V současné době se na projektu podílí několik dalších litomyšlských výtvarníků, seriál tak bude vizuálně rozmanitý. Jsou to Hana Vrbicová, Miluše Gloserová, Zdeňka Kudrnová a Libor Drobný. S organizací pomáhají Eva Zoubková, Martina Zuzaňáková, Eva Hajrová a Jana Zelená.


datum zveřejnění: 04. 03. 2020
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Spouštíme ekologickou kampaň Otevři oči


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty