Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Litomyšl se přidá k akci Vlajka pro Tibet

Na stožáru u litomyšlského úřadu zavlála tibetská vlajka již v roce 2004 a symbolická podpora Tibeťanů a lidských práv se v Litomyšli uskuteční i letos. Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let a probíhá každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

Organizátoři z hnutí Lungta uvádí, že  při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 lidí, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru v Tibetu. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 140 000. Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se upálilo 155 Tibeťanů.

V loňském roce se k akci připojilo 817 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.

Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.

www.lungta.cz


datum zveřejnění: 05. 02. 2020
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Litomyšl se přidá k akci Vlajka pro Tibet


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty