Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Kotelna žije kulturou již celé čtvrt století!

Na podzim si připomínáme 25. narozeniny Music Clubu Kotelna. Z bývalé kotelny vznikl klub, který ročně navštíví velké množství lidí. Přijďte si 25. října 2019 od 20.00 hodin zavzpomínat s následovníky Hudby Praha – Hudbou Praha band. Vstupné symbolické: 25 Kč. Pro pamětníky: Židle tentokrát nenoste!.

Možná nevíte, že litomyšlská radnice hrála při vzniku klubu nezastupitelnou roli.
Vraťme se však ještě o několik let dál do historie. Koncerty a poslechové večery se začaly v Litomyšli konat již v roce 1990. Pořádala je skupina Art Music Club například v restauraci Zelený věnec, v Lidovém domě nebo U Černého orla. S nápadem nabídnout lidem i nějakou jinou muziku než střední proud přišla skupina hudebních posluchačů v čele s Jendou Rychtaříkem a Bohoušem Limberským. Jmenované sály však nebyly pro rockovou muziku vhodné. Špatná akustika, elektroinstalace, nevhodné umístění v bytové zástavbě apod. Koncem roku 1992 bylo na Ministerstvu vnitra zaregistrováno sdružení RC Kotelna. Cílem bylo organizovat poslechy živých kapel, pořádat hudební festivaly, zájezdy na koncerty a také jednat s městem o možnosti získání vhodných prostor pro vybudování klubu. „V létě 1993 se před námi otvírají velká ocelová vrata a starosta Miroslav Brýdl nám nabízí jménem města prostor bývalé uhelné kotelny na ulici Kpt. Jaroše,“ říká první provozovatel klubu František Doležal a pokračuje: „Tento prostor byl jedním z našich již dříve vytipovaných. Ani chvíli jsme neváhali a nabídku přijali.“ Prostor je výjimečný svými rozměry 12 x 18 metrů, ale také svojí výškou 6 metrů. „Většina klubů, které jsme začali v přípravné fázi navštěvovat, byla umístěna v různých sklepech a bunkrech. To nejenže nevytvářelo zrovna příjemný pocit, ale jejich lokace s sebou nesla i problémy s akustikou a vzduchotechnikou,“ vzpomíná Doležal a dodává:„ Naopak hrozivě působily tzv. kluby v bývalých kulturních domech.“

Hned na začátku bylo dohodnuto, že si prostory ponechají průmyslový vzhled. Původní hala, ve které stály kotle, byla využita pro koncertní sál s pódiem, prostorem pro zvukového a osvětlovacího technika a prostorem pro bar. Venkovní přístavbou pak vznikla šatna pro účinkující a personál, sklady, kancelář a toalety. Přesto, že se klub budoval s omezeným rozpočtem, vznikl sál s příjemným zvukem, který dodnes oceňuje nejeden interpret. Interiér i část vnější omítky ozdobili svými uměleckými výtvory několikrát studenti zdejší školy restaurování. Dnes je zdobí fotografie z koncertů, které zde proběhly. První veřejné vystoupení se konalo 19. září 1994. Vystoupila zde legenda domácí hudební scény, pražská kapela Hudba Praha (dříve Jasná páka). „Vstupné bylo trochu zvláštní. Jelikož se rekonstrukce nezabývala mobiliářem, mohl návštěvník za koncert zaplatit nebo darovat klubu židli,“ vzpomíná Milan Bartoš a přiznává: „Mnoho židlí se muselo vrátit, protože byly po cestě do klubu „vypůjčeny“ z různých restaurací a zahrádek. I tak však vznikla zajímavá sbírka.“

Klub byl zpočátku provozován na zcela amatérské bázi. S městem byla sepsána smlouva o provozování klubu. Sdružení RC Kotelna zastoupeno Františkem Doležalem zajišťovalo provoz klubu, tj. kulturní akce, občerstvení pro návštěvníky i účinkující a technický chod objektu. Město v prvním roce hradilo energie a rozdíl ztráty na pořádání kulturních akcí, v dalších letech hradil náklady již provozovatel klubu a příspěvek ze strany města se postupně snižoval.

Od roku 1996 do roku 2012 se o klub staral již dříve spolupracující Milan Bartoš, od poloviny roku 2012 opět občanské sdružení, v současné době pod vedením Milana Lipavského. Klub se brzy stal velice oblíbeným v širokém okolí i mezi hudebníky.

„Ročně se v klubu koná více než 150 akcí, z toho na šest desítek živých vystoupení kapel nejrůznějších žánrů,“ vyjmenovává Milan Bartoš a dodává: „Velmi oblíbené byly i soutěže amatérských kapel, do kterých se hlásily kapely nejen z regionu, ale i například z Olomouce, Prahy nebo Hradce Králové.“ V klubu se nekonají pouze koncerty a různé hudební akce, ale prostory klubu slouží i jako multifunkční sál. O tom svědčí například amatérská divadelní představení nebo přehlídky animovaných i jiných filmů. Klub využívají také studenti středních škol při pořádání svých akcí. MC Kotelna se podílí také na pořádání nejrůznějších charitativních i jiných městských akcí.

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 17. 10. 2019
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Kotelna žije kulturou již celé čtvrt století!

obrázek k aktualitě Kotelna žije kulturou již celé čtvrt století!


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty