Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Grand Prix Architektů ocenila nábřeží Loučné

Mezinárodní porota XXVI. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2019 vybrala z rekordního počtu 321 přihlášených projektů jako vítěze projekt Corso Pod Lipami. Úspěchu se dočkali i architekti Martin Rusina a Martin Frei za obnovu nábřeží Loučné v Litomyšli.

Litomyšlský projekt, který významně finančně podpořila Nadace Proměny Karla Komárka, zabodoval u odborné poroty v kategorii urbanismus. Porota ocenila „neobvyklé řešení protipovodňové stěny nábřeží, která tak vytváří městské prostory pro komunikaci a krátkodobou relaxaci obyvatel města. Designované a materiálové řešení jednotlivých prvků dojem a emoci z prostoru jenom umocňují."

Na projektu Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli se pracovalo od roku 2012, o pět let později byl dokončen. Nadace Proměny Karla Komárka na něj přispěla částkou 23 milionů Kč, město v lokalitě za téměř 8 milionů Kč rekonstruovalo přilehlou ulici Vodní valy. Pod proměnou nábřeží jsou podepsaní Martin Rusina a Martin Frei (Rusina Frei architekti); Jakub Finger a Mirka Svorová (Ateliér Partero); dále výtvarníci Pavla Sceranková, Dušan Zahoranský a grafické studio Colmo.

Obnova nese podtitul „dialog mezi řekou a městem". Cílem bylo opětovné zpřístupnění řeky a vytvoření příjemného prostoru pro trávení volného času v jejím okolí. Architekti propojili původně oddělené prostory ulice, nábřeží, řeky a parku. Těžiště tvoří nábřežní promenáda s originálním hřištěm pro návštěvníky různého věku a s odlišnými typy posezení. Lepší přístup k řece i nové možnosti jejího přechodu umožňují kamenný brod, nová visutá lávka a sklápěcí mola připomínající někdejší máchadla. Nevzhledný objekt vodárny nad říčkou architekti využili k vytvoření vyhlídky. Park u Smetanova domu doplnil pavilon se zelenou střechou a s posezením pod vzrostlými stromy.

Kompletní seznam oceněných v XXVI. ročníku Grand Prix architektů - Národní ceny za architekturu 2019 najdete v tomto odkazu.

Více informací obnově nábřeží Loučné najdete v tiskové zprávě ze slavnostního otevření a webu Nadace Proměny Karla Komárka.


datum zveřejnění: 10. 10. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Foto: Nadace Proměny Karla Komárka


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty