Litomysl Město pro lidi

Představitelé města ocenili významné osobnosti

Smetanův dům hostil 24. září předávání cen města za rok 2019. Do velkého sálu zamířilo několik desítek návštěvníků, kteří se stali svědky předávání tří cen. Starosta Daniel Brýdl a místostarosta Radomil Kašpar ocenili na základě usnesení rady města tři významné osobnosti.

Prvním oceněným se stal archivář a historik Oldřich Pakosta, který převzal Plaketu Rady města Litomyšle za významné zásluhy o rozvoj Litomyšle v oblasti historie a kultury. Litomyšlský rodák působil v letech 1987–1991 a 2000–2019 jako ředitel Státního okresního archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli, celkem v této instituci pracoval 42 let. Je autorem 25 publikací o místní historii, entomologii a dalších odborných tématech, rovněž sepsal na 400 časopiseckých a novinových článků. Po řadu let rovněž působil v poradních orgánech rady města.

Druhým oceněným byl hudebník a bývalý ředitel zdejšího gymnázia Otokar Karlík, který byl in memoriam oceněn Plaketou Rady města Litomyšle za významné zásluhy o rozvoj Litomyšle v oblasti kultury a vzdělávání. Otokar Karlík (1944–2019) absolvoval zdejší gymnázium a po studiu pedagogiky v Olomouci a operního zpěvu na Akademii múzických umění v Praze se stal významnou osobností litomyšlské kulturní scény. Mimo jiné působil jako sbormistr Mužského pěveckého sboru Litomyšl, spoluzakládal tradici půlnočních mší v Neratově a významně přispěl k tradici otvírání studánek ve Vlčkově. Ocenění in memoriam na slavnostním večeru převzaly jeho dcery.

Na závěr večera převzala prestižní Cenu purkmistra Laška architektka Zdeňka Vydrová za mimořádné zásluhy o proměnu Litomyšle v moderní historické město. Oceněná působí již od roku 1991 na pozici městské architektky a významně se podílela na koncepci rozvoje města, budování moderní architektury a oživování historických částí Litomyšle. V roce 2016 převzala za tuto práci cenu ministerstva kultury. Za práci na regulačním plánu Mariánské ulice byla také ve stejném roce zvolena první vítězkou soutěže Architekt obci.

O hudební doprovod na předávání cen města se postaral komorní sbor KOKOS Pedagogické školy Litomyšl a akordeonista Tomáš Benedikt Sršeň. Večerem přítomné provázel Dominik Kalivoda.


datum zveřejnění: 02. 10. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Představitelé města ocenili významné osobnosti


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty