Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

V Litomyšli vznikne náměstí Václava Havla

Prostor ohraničený vstupem do litomyšlského zámku a nedalekého piaristického chrámu na zámeckém návrší bude mít nový oficiální název. K nadcházejícímu 30. výročí sametové revoluce se zastupitelé rozhodli místo přejmenovat na náměstí Václava Havla.

Ke slavnostnímu odhalení nové cedule dojde 17. listopadu v 17.11 hod. Zastupitelé o návrhu jednali na zářijovém zasedání a podpořilo jej dvanáct z dvaadvaceti přítomných. „Navrhli jsme to za Generaci 89, protože se nás řada zejména mladých lidí ptala, proč jsme se tímto způsobem doposud veřejně nepřihlásili k odkazu Václava Havla a hodnot, které zastával, a jež formovaly vznik našeho svobodného státu. Vznik náměstí Václava Havla jsme měli v předvolebním programu a jsem moc rád, že se u kolegů podařilo najít podporu,“ uvedl starosta Daniel Brýdl. Místo bylo vybráno záměrně, protože prezident Havel na zámek pozval sedm středoevropských prezidentů a španělský královský pár. Ve sklepení zámku se rovněž nachází Srdce pro Václava Havla. Lokalita doposud neměla oficiální název, historicky je známá pod názvem Olivetská hora. Nebydlí v ní žádní občané, takže nikdo kvůli usnesení zastupitelstva nebude muset měnit občanský průkaz.

Potřebných dvanáct hlasů navrhovatelé získali od celé Generace 89, Nestraníků a dvou představitelů KDU-ČSL a nezávislých. Naopak proti byli zastupitelé ODS, ČSSD, KSČM a dva z KDU-ČSL a nezávislých. Jeden zastupitel se v tomto bodě zdržel hlasování, jedna zastupitelka byla ze zářijového jednání dopředu omluvena.

Při revitalizaci zámeckého návrší jsme řešili, zda lokalitu nějak nově pojmenovat, ale neodvážili jsme se k tomu s ohledem na historii. Pojmenování tohoto prostoru na náměstí Václava Havla mi nepřijde jako dobrý nápad, protože to dle mého názoru rozdělí město a navíc to není žádné náměstí. Pojmenoval bych po něm něco významnějšího v jiné části města, třeba v moderní zástavbě, která se projektuje,“ vysvětlil postoj části litomyšlského zastupitelstva krajský radní a senátor Michal Kortyš.

Osobně jsem rád, že se i s lidmi, kteří s návrhem nesouhlasí, mohu věcně a korektně bavit. S jejich názorem o nevhodnosti přejmenování osobně nesouzním, ale respektuji jej a mají na něj plné právo. Pluralita názorů je nutná a většina zastupitelů po kultivované a slušné diskusi demokraticky rozhodla,“ dodal k tématu Daniel Brýdl.

U občanů vyvolalo rozhodnutí smíšené reakce. V září vznikla petice proti přejmenování lokality, k podpisu byla například v městské knihovně. Náměstí vznikne v části ulice Jiráskova, která nově povede do náměstí Václava Havla a odtud bude dále pokračovat podél zámku.


datum zveřejnění: 2. 10. 2019
datum aktualizace: 17. 11. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě V Litomyšli vznikne náměstí Václava Havla

obrázek k aktualitě V Litomyšli vznikne náměstí Václava Havla


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty