Litomysl Město pro lidi

Přetíženou „pětatřicítku“ čekají další opravy

Nejenom řidiči jistě zaznamenali, že v minulých měsících došlo ve dvou etapách k opravě povrchu vozovky přetížené silnice I/35, po níž denně projíždí kolem 25 tisíc aut. Ve čtvrtek 18. července objednatel akce ŘSD nepřevzal od dodavatelské firmy Skanska stavbu kvůli špatnému stavu povrchu opravené silnice.

Na dvou místech, u odbočky na Skuteč a čerpací stanice MOL, jsou tyto nerovnosti v hodnotách centimetrů, zhotovitel je opraví vyfrézováním a pokládkou nové směsi. Ostatní nerovnosti jsou v hodnotách od pěti do devíti milimetrů,“ vysvětluje důvod nepřevzetí stavby Jiří Hostaša, vedoucí provozního úseku Správy Pardubice ŘSD.

Otázkou je, proč v Litomyšli a Vysokém Mýtě, kde na opravách silnice první třídy pracovaly dvě různé firmy, došlo k tak výraznému zvlnění povrchu. Odborníci se zatím domnívají, že k tomu došlo kombinací extrémních teplot a tím, že opravovaným úsekem neustále popojížděla těžká nákladní auta. Tento závěr má ověřit posudek nezávislé laboratoře Českého vysokého učení technického v Praze.

Vzhledem k extrémní intenzitě dopravy po silnici I/35 v průtahu Litomyšlí a klimatickým podmínkám v posledních letech se podle ŘSD v delším časovém období tvorbě kolejí stejně nezabrání. „Jediným řešením by bylo odtěžit stávající konstrukci vozovky silnice I/35 v průtahu městem a zřídit cementobetonový kryt jako na některých úsecích dálnic. Toto je však v praxi nereálné,“ dodává Jiří Hostaša.

Oprava silnice na Českou Třebovou
K dalšímu přezkoumání stavu vozovky dojde v září či říjnu letošního roku. Čtenáře také upozorňujeme na plánovanou opravu silnice II/358 Litomyšl – Česká Třebová, která má začít u světelné křižovatky a kolem I. základní školy pokračovat dále na Němčice. Původně měly práce začít již po konci Smetanovy Litomyšle, ale v době srpnové uzávěrky Lilie nebylo datum zahájení prací ještě známé. Je možné, že se s rekonstrukcí začne až ve druhé polovině srpna či na začátku září.

Komplikace v dopravě nám samozřejmě všem vadí, je ale nutné upozornit na to, že městem projíždí přes dvacet tisíc aut denně a komunikace zkrátka potřebují čas od času opravit. Jsem rád, že Pardubický kraj i ŘSD na tyto práce každoročně uvolňují nemalé sumy, protože jinak bychom jako občané Litomyšle byli zase nespokojeni s tím, že nám tu rozbité silnice nikdo neopraví. Doufám, že se pětatřicítka i silnice na Třebovou rychle opraví bez dalších komplikací a že se někdy dočkáme dálnice, jejíž urychlenou výstavbu jsme v zastupitelstvu podpořili již v minulém volebním období,“ reaguje na současnou situaci ve městě místostarosta Radomil Kašpar.


datum zveřejnění: 07. 08. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Přetíženou „pětatřicítku“  čekají další opravy


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty