Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Druhý poločas Pátků s novinkou!

Polovina prázdnin je za námi a s ní i 4 večery z maratónu pohádek a parádní muziky. 21. ročník Toulovcových prázdninových pátků má před sebou posledních pět zastávek. A máme novinku! Kdo přijde na pohádku převlečený za pohádkovou postavičku, dostane 5 losů v naší tombole zdarma!

Srpen zahájíme s divadelním spolkem Pruhované panenky a pohádkou Tři prasátka. Hudebním hostem bude kapela Žamboši. Původní duo Janu a Stanislava Žambochovy rozšířil v roce 2005 bubeník Jiří Nedavaška. Kapela má na kontě čtyři alba a hned dvě z nich získaly cenu Anděl a třetí nominaci. Uslyšíte progresivně znějící folk. Máte-li rádi muziku např. kapely Traband nebo Čp. 8, určitě si tuto hudební lahůdku nenechte ujít.
Druhý srpnový pátek nám bude oblíbené Divadélko Mrak vyprávět svoji Pirátskou pohádku. Poté zahraje a zazpívá opravdová hudební legenda – Oskar Petr. Skladatel, textař, zpěvák, fotograf, publicista, výtvarník, architekt interiéru, ale především skvělý hudebník přijede se svým bandem. Oskar Petr se vždy soustředil spíše na nekomerční sféru, paradoxně však složil mnoho nejpopulárnějších českých písní konce minulého století (Medvídek, Chci zas v tobě spát, Hříšná těla křídla motýlí…). Základem playlistu jsou perly z prvního období kapely Marsyas jako Zmrzlinář, Dům z obilí, Dívka z plakátu, Břímě, Hrnek, Dětský šaty, Slunce a déšť, Karolína nebo Větrem nech se vést.
Pohádkové litomyšlské podvečery by nebyly úplné bez Radima Korába. Tentokrát s sebou přiveze Sněhurku a sedm trpajzlíků. Jméno Mirek Kemel vám může být známé i z novin – živí se totiž jako deníkový karikaturista. Prošel Lidovými novinami, Hospodářskými novinami a působil i v Mladé frontě Dnes. Současně se věnuje i malbě obrazů. Do Litomyšle však přijede hrát na akordeon, kytaru a ukulele a zpívat své autorské písničky. Muzika Mirek Kemel tria balancuje na pomezí více žánrů – od balad přes šansony a blues až po chytlavé hospodské písničky. Jeho skladby jsou založené na básnických textech a jednoduché melodii. Dalo by se říci, že Mirek Kemel vychází z podobných kořenů jako například Vašek Koubek, Jaromír Nohavica, Radůza nebo Vladimír Mišík.
Předposlední prázdninový pátek odehraje Divadlo 100 opic Pohádku o skřítkovi. Poté již bude patřit letní scéna na Toulovcově náměstí české rockové legendě, Romanu Dragounovi. Tento zpěvák, skladatel a klávesista působí na hudební scéně od poloviny sedmdesátých let. Znát ho můžete ze skupiny Regenerace, Progres 2, založil kapelu Futurum, byl členem Stromboli. Podílel se na mnoha hudebních projektech s Bárou Basikovou, Michalem Pavlíčkem, Lucií Bílou a dalšími hvězdami. Žánrově se Dragounova hudba blíží řečišti, ve kterém se pohybují např. Sting, Stevie Wonder nebo Phil Collins. Prostě melodická hudba s prvky jazzu, funky a rocku, kterou dokreslují duchovně-poetické texty. Je to hudba určená pro citlivé a vnímavé posluchače všech generací – vhodná přesně na naše Pátky.

Poslední prázdninový pátek nám bude Divadélko Romaneto – trošku škodolibě - vypravovat pohádku Jak šel Pejsek do školy. O úplný závěr jednadvacátého ročníku Pátků se postará legenda akustické alternativy Majerovy brzdové tabulky. Majerovy brzdové tabulky působí na naší scéně od roku 1986. Za tu dobu nahráli pět řadových alb, z nichž Gabréta bývá hodnocena jako jedno z nejvýznamnějších alb devadesátých let české scény. Charakteristický zvuk kapely je dán kombinací saxofonů, klarinetu, mandocella, violoncella, bezpražcové baskytary a především nezaměnitelného altu Andrey Landovské. Hudba MBT je velmi svébytná, žánrově stojí někde na pomezí folkrocku a world music.    
Věříme, že vás letošní program, jemuž dal záštitu Roman Línek a podporuje ho Pardubický kraj, zaujal. Děkujeme vám za podporu i za vaše drobné, které týden, co týden házíte do kasičky Kuřátku Pomocníčkovi. Stejně jako v minulých letech pomohou znevýhodněným či postiženým dětem v rámci sbírky Pomozte dětem! A nezapomeňte, že poslední Toulovcův prázdninový pátek budeme odměňovat ty nejvěrnější malé diváky, kteří nasbírali během prázdnin do hrací karty alespoň 4 razítka – čeká na ně 21 skvělých cen. Tak tedy – každý pátek o prázdninách, od 18.00 pohádka, od 19.30 koncert – vše na Toulovcově náměstí. V případě nepříznivého počasí se akce koná v Music Clubu Kotelna. Právě zde se také každý pátek o prázdninách koná od 23.00 do 03.00 hodin Toulovcova afterparty.  

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 31. 07. 2019
datum aktualizace: 07. 08. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Druhý poločas Pátků s novinkou!

obrázek k aktualitě Druhý poločas Pátků s novinkou!

obrázek k aktualitě Druhý poločas Pátků s novinkou!

obrázek k aktualitě Druhý poločas Pátků s novinkou!

obrázek k aktualitě Druhý poločas Pátků s novinkou!


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty