Litomysl Město pro lidi

Doma je doma - petice za záchranu dom. zdrav. péče

Možná jste už zaznamenali v médiích informace o vážných potížích, do kterých se dostává terénní zdravotní péče. V našem regionu ji zajišťuje Charitní ošetřovatelská služba Farní charity Litomyšl. Mnozí z Vás už služby našich sester využili a jiní ji možná ještě v budoucnu ocení.

Tedy, pokud bude nějaké „budoucno“ domácí zdravotní péče.

Další existence této formy veřejného zdravotnictví je totiž nyní skutečně ohrožena, protože je dlouhodobě podfinancovaná a vleklá jednání zatím nikam nevedou. Proto Vás prosíme, podpořte svým podpisem petici, která nám umožní, aby se problémem vážně a seriózně zabývali naši poslanci a vláda. Bez jejich jasné intervence domácí péče budoucnost nemá.

Svůj podpis na papírové podpisové archy můžete připojit v Lidovém domě, v Jindrově vile na Dukelské ulici a na mnoha místech ve města a okolí. O umístění podpisových archů na různá místa budeme informovat průběžně na webových stránkách Farní charity Litomyšl a na našem Facebooku. Podpisy budeme sbírat do 20. září.

Děkujeme Vám za každý jeden podpis.

 

Text petice:

DOMA JE DOMA

Petice za záchranu domácí zdravotní péče

podle čl. 18 Listiny základních práv a svobod

a zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním,

určená k projednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky

Důvěrně známé prostředí domova je hojivé už samo o sobě. Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí i se svými rodinami. Chceme, aby mohli dál využívat domácí zdravotní péči placenou ze zdravotního pojištění, která je dostupná pro každého. Nepřipusťme návrat do časů, které ještě mnozí z nás pamatují, kdy naši blízcí tiše čekali na svůj konec za plentou v přeplněných nemocnicích a lidé s hendikepem žili výhradně v ústavech.

Chceme přimět politiky, aby se věnovali vážnému podfinancování domácí zdravotní péče, jíž pro zdravé fungování dlouhodobě chybí třetina prostředků. Jde o velmi malou částku (0,3 % ročního rozpočtu veřejného zdravotnictví) s obrovským efektem. Pro přežití nekomerčních poskytovatelů domácí zdravotní péče jsou ovšem tyto peníze naprosto zásadní.

Charita Česká republika pečuje o třetinu všech pacientů v domácí péči. Při zániku domácí zdravotní péče by pro ně stát musel vybudovat 10 nových nemocnic pro dlouhodobě nemocné, každou s 10 lůžkovými odděleními, kde by mnohdy leželi až do posledních dnů. Místo balíku peněz uvolněných na záchranu domácí péče tak bude muset stát za pár let zaplatit mnohonásobek za výstavbu a provoz nových areálů. Že ty peníze budou pochopitelně chybět jinde, pak pocítíme všichni.

Podstatné přitom je, že to budou pacienti, kteří chtěli zůstat doma, nechtěli do nemocnice. Každý má totiž právo čerpat bezplatně zdravotní péči, i když se rozhodne stonat nebo zemřít doma. Stát je povinen vytvořit podmínky, které to umožňují, jenomže v tom dlouhodobě selhává.

My, níže podepsaní občané České republiky, žádáme, aby se politici zasadili o záchranu domácí zdravotní péče zajištěním jejího dostatečného a udržitelného financování a zabránili kolapsu, který jí hrozí. Děkujeme.

Věra Dvořáková
ředitelka Farní charity Litomyšl

datum zveřejnění: 24. 07. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Doma je doma - petice za záchranu dom. zdrav. péče


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty