Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Zdraží daň z nemovitosti, město šetří na opravy

Po osmi letech dojde ke zdražení daně z nemovitých věcí, v červnu o tom s účinností od 1. ledna 2020 rozhodlo schválením nové vyhlášky zastupitelstvo. Zvýšení ročního poplatku za pozemky, domy, byty a další nemovitosti má městu přinést ročně 10 milionů korun. Peníze poputují na opravy majetku.

S těmito prostředky se bude v rozpočtu počítat výhradně na opravy městského majetku, peníze tak poputují na opravy chodníků, komunikací či budov. „Nemám z toho vůbec žádnou radost, projednávali jsme to dlouho při diskuzích s finančními odborníky i v rámci celého zastupitelstva. Litomyšl má majetek v hodnotě přes 2,5 miliardy korun, o který se musíme starat. Již v minulém volebním období se začalo s opravami, ale z dlouhodobého hlediska je tato oblast výrazně podfinancována. Ročně na dani z nemovitých věcí město získává 20 milionů, nově to bude o deset víc. Peníze použijeme pouze do fondu oprav,“ vysvětluje starosta Daniel Brýdl.

Daň se liší podle toho, kde majitelé žijí. V Litomyšli je kvůli kvalitě služeb vyšší než v okolních obcích. V litomyšlských městských částech a integrovaných obcích dojde ke zvýšení daně v případě domů či bytů o zhruba polovinu.

To však neplatí pro obyvatele Nedošína, kteří oproti minulosti zaplatí výrazně více. Nedošín má podle odborníků rozvinutější infrastrukturu, například kanalizaci a lepší spojení městskou hromadnou dopravou, která v jiných integrovaných obcích na takovéto úrovni není. Proto lidé z Nedošína budou nově platit daň na základě stejného koeficientu jako občané městských částí a nikoliv jako obyvatelé ostatních integrovaných obcí, kde je nižší. „Finanční výbor odsouhlasil a zastupitelstvu doporučil úpravu koeficientu pro výpočet daně pro Nedošín z původního 1 na 2,5. Tím je koeficient totožný s ostatními městskými centrálními částmi. Důvodem pro tuto úpravu jsou srovnatelné podmínky – městská doprava, napojení na vodovod a kanalizaci, dostupnost služeb, kultury, sportovních zařízení a podobně s ostatními městskými částmi. Výbor je toho názoru, že není mnoho měst naší velikosti v ČR, která se mohou srovnávat s naším v oblasti školství, kultury, sportovních zařízení, ale i společenského dění,“ přibližuje názor finančního výboru jeho předseda Vítězslav Hanzl.

V praxi to znamená, že majitel rodinného domu o zastavěné ploše 120 metrů čtverečních dosud v Nedošíně ročně platil pětistovku, nově to budou téměř dva tisíce korun.

Uvedené příklady jsou zjednodušené a neplatí v takové míře pro majitele orné půdy, luk, pastvin, zahrad a podobných pozemků. Kolik budete přesně platit, se dozvíte z nové složenky, která přijde na jaře příštího roku. V případě nejasností vám v průběhu příštích měsíců rádi pomohou i zaměstnanci finančního úřadu. „Za zdražení se občanům upřímně omlouvám, ale slíbili jsme veřejnosti maximální otevřenost a ta musí platit i v případě nepříjemných věcí. Z ministerstva financí nám vzkázali, že to je jediná cesta, jak mohou města získat více peněz na opravy majetku. Pro příští rok připravujeme velké škrty v rámci poskytovaných dotací a neplánujeme žádné velké utrácení. Dokončíme rozjeté projekty, budeme opravovat městský majetek a šetřit na domov pro seniory,“ dodává na závěr starosta.

*AKTUALIZACE 18.7.2019 - v původním vyjádření p. Hanzla bylo uvedeno, že koeficient pro výpočet daně v integrovaných obcích je 1,4, správně však je 1,0.


datum zveřejnění: 02. 07. 2019
datum aktualizace: 18. 07. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Zdraží daň z nemovitosti, město šetří na opravy


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty