Litomysl Město pro lidi

Vedení města dále řeší záření Trikolory

Umělecké dílo Trikolora na autobusovém nádraží připomíná 100 let Československa od podzimních oslav, kdy bylo spuštěno. Za půl roku si 25metrová dominanta s nasvícenou horní částí v národních barvách od Václava Ciglera a Michala Motyčky našla řadu příznivců i odpůrců.

Již na začátku letošního roku došlo zásahem techniků ke snížení intenzity záření na 10 až 30 procent původních hodnot, u modrého světla se dokonce jedná o jedno procento. Na podnět obyvatel bydlících poblíž autobusového nádraží se bude světelný smog z Trikolory dále řešit.

Rada města v květnu projednala dvě žádosti občanů, kteří požadovali zhasnutí či přesunutí uměleckého díla kvůli světelnému znečištění a dlouhodobému záření modrého světla. Jako kompromis pro odpůrce a příznivce Trikolory dojde k pořízení speciální barevné fólie, která se nalepí přes nasvícenou část díla. Vrstva má propouštět jenom zlomek současného záření směrem k obytné zástavbě, takže dojde ke snížení světelného smogu. Polepy budou v červené, modré a bílé variantě a umělecké dílo tak bez zvýšení záření zvýrazní přes den, kdy jsou barvy Trikolory matné a hůře viditelné. Vedení města doufá, že tato další úprava bude dostatečným kompromisem pro nespokojené obyvatele i příznivce Trikolory.


datum zveřejnění: 05. 06. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Vedení města dále řeší záření Trikolory


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty