Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Vedení města dále řeší záření Trikolory

Umělecké dílo Trikolora na autobusovém nádraží připomíná 100 let Československa od podzimních oslav, kdy bylo spuštěno. Za půl roku si 25metrová dominanta s nasvícenou horní částí v národních barvách od Václava Ciglera a Michala Motyčky našla řadu příznivců i odpůrců.

Již na začátku letošního roku došlo zásahem techniků ke snížení intenzity záření na 10 až 30 procent původních hodnot, u modrého světla se dokonce jedná o jedno procento. Na podnět obyvatel bydlících poblíž autobusového nádraží se bude světelný smog z Trikolory dále řešit.

Rada města v květnu projednala dvě žádosti občanů, kteří požadovali zhasnutí či přesunutí uměleckého díla kvůli světelnému znečištění a dlouhodobému záření modrého světla. Jako kompromis pro odpůrce a příznivce Trikolory dojde k pořízení speciální barevné fólie, která se nalepí přes nasvícenou část díla. Vrstva má propouštět jenom zlomek současného záření směrem k obytné zástavbě, takže dojde ke snížení světelného smogu. Polepy budou v červené, modré a bílé variantě a umělecké dílo tak bez zvýšení záření zvýrazní přes den, kdy jsou barvy Trikolory matné a hůře viditelné. Vedení města doufá, že tato další úprava bude dostatečným kompromisem pro nespokojené obyvatele i příznivce Trikolory.


datum zveřejnění: 5. 6. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Vedení města dále řeší záření Trikolory


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty