Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

XV. Smetanova výtvarná Litomyšl

Letošní výtvarná Litomyšl vyznívá jako vzájemný dialog několika generací českých umělců posledních desetiletí nad tématy přírody, umění, inspirace, víry i smyslu lidského bytí. Převážná většina letošních projektů se zaměřila na soudobé umění. Přesto nabízí tento ročník i několik výletů do minulosti.

V zámeckém pivovaru vám představí galerista a kurátor David Železný Kruhy a čáry vzpomínek, výběr ze své soukromé sbírky. Výstava obsáhne zásadní jména českého poválečného abstraktního umění a představí díla Magdaleny Jetelové, Jiřího Hilmara, Aleše Veselého, Františka Kyncla, Jiřího Koláře, Vladimíra Kokolii a dalších. V prostorách bývalé Augustovy tiskárny budete moci nahlédnout do budoucnosti českého výtvarného umění. V rámci letošní Smetanovy výtvarné Litomyšle totiž vyvrcholí roční stipendijní program uměleckého mentoringu pro mimořádně talentované děti MenArt. Mentory malých nadějných umělců se staly významné osobnosti současné české výtvarné scény Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský. Vedle prací studentů nabízí výstava MenART i díla všech tří mentorů, která najdete nejen ve výstavních prostorách, ale i na dalších místech ve městě. V neposlední řadě stojí za pozornost také samotný prostor tiskárny, který byl dlouhá léta nepřístupný a nyní nabízí jedinečnou příležitost k návštěvě ještě před rekonstrukcí.

Do dialogu s historií vstupuje současné umění již tradičně v chrámu Nalezení sv. Kříže, který bývá každoročně obohacen o novou soudobou výtvarnou instalaci. Letos v tomto velkolepém barokním prostoru představí multimediální umělec Daniel Pešta projekt ExCitace, sestávající z dvojice významově provázaných instalací, videoartu Kapka a v kryptě umístěného objektu Ježíš v plodové vodě. Současným českým uměním se již tradičně zabývá také Galerie Miroslava Kubíka, která představí obrazy, tapisérie a fotografie Zorky Ságlové. Při procházkách kouzelnou Litomyšlí narazíte ve street Galerii Pakosta v Mariánské ulici na Organické stopy Petra Nikla. Jeho organické abstrakce si tak budete moci dát do kontextu s dalšími jeho díly vystavenými v rámci projektu MenART v Augustově tiskárně. V Galerii Zdeněk Sklenář se seznámíte s edicí 27 linií, kterou vydává galerie od počátku svého vzniku. V této edici najdete díla Václava Boštíka, Karla Malicha, Zdeňka Sýkory, Teodora Pištěka a mnoha dalších. V Galerii Kroupa nahlédnete více do historie a objevíte díla českého expresionismu.

Kvalitní soudobé výtvarné umění u nás již tradičně expanduje také do okolních obcí, kde v posledních letech vznikají nové galerijní prostory, které stojí za pozornost nejenom díky svému výstavnímu programu, ale i jako pozoruhodné architektonické objekty. Příkladem je White Gallery v Osíku u Litomyšle jejíž letošní výstavní projekt Prolínání uvádí jako svůj hlavní inspirační zdroj přírodu. „Přírodu jako nevyčerpatelný zdroj okouzlení, ale i jako nezkrotnou divočinu, která člověka pudí, aby si ji podmanil a pokořil ji.“ Pod tímto kurátorským záměrem zde najdete výběr děl Ludmily Jandové, Miroslava Kovala, Jakuba Nepraše, Daniela Pešty a mnoha dalších. Za pozornost stojí také jedinečný objekt Kulturáku ARCHA v nedaleké Lubné. V rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle zde bude vystaven přípravný model Entropy, jednoho z nejznámějších děl Davida Černého. Při cestách po okolí Litomyšle zavítejte také do Galerie Kabinet Chaos ve Stříteži, jejíž dramaturgie se zabývá zejména přírodními, ekologickými a humanistickými tématy. V době festivalu zde najdete dovoz z Japanu Radky a Stanislava Müllerových.

Udělejte si čas a navštivte rozmanité výtvarné instalace, které vám nabízí bohatý program patnácté Smetanovy výtvarné Litomyšle. Všech 26 výstavních projektů a stálých expozic najdete na www.vytvarnalitomysl.cz.

Petra Jiráňová
Smetanova výtvarná Litomyšl

datum zveřejnění: 5. 6. 2019
datum aktualizace: 13. 6. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě XV. Smetanova výtvarná Litomyšl


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty