Litomysl Město pro lidi

Jaké jsou plány radnice se Smetanovým náměstím?

Smetanovo náměstí je živým centrem města. Každý den sem zamíří stovky Litomyšlanů při cestě do zaměstnání nebo po práci na nákup či relaxaci. A pro zastupitelstvo je prioritou, aby tomu tak bylo i v příštích letech. V tom má pomoci například zpětná vazba od podnikatelů a majitelů budov na Smetanově náměstí.

V uplynulém roce probíhal sběr dat, která nyní budou členové odborné pracovní skupiny Naše náměstí vyhodnocovat. Přes 40 soukromníků se v dotaznících vyjádřilo k pozitivům a negativům podnikání na Smetanově náměstí, možné pomoci města při opravách budov či regulaci reklamních ploch. „Je to velice cenná zpětná vazba, z níž budeme vycházet. V programovém prohlášení zastupitelstva jsme uvedli, že chceme náměstí zachovat jako hlavní obchodní centrum v Litomyšli. Do budoucna se budeme určitě zabývat tržním řádem, parkováním, obnovou mobiliáře a budu rád, když mi do Starostovy odpovědny napíšou občané i své tipy, jak náměstí rozvíjet z pohledu občana a zákazníka,“ sděluje starosta Daniel Brýdl.

Městská policie bude v budoucnu více kontrolovat obchodníky, zda dodržují své povinnosti. A to zejména, jestli svým vystaveným zbožím nezasahují až příliš do podloubí. Po konzultaci s právníky také dojde k úpravě tržního řádu. Jelikož by město nemělo pouze přikazovat, ale jít ostatním příkladem, plánuje se zrušení prodeje před budovou městské policie.

Velkým problémem Smetanova náměstí je také parkování. V současné době se připravuje změna pravidel nařízení města, která řidičům jednoznačněji zakáže přetáčení hodin. „Je to častá praxe, lidé si tak dělají z náměstí celodenní parkovací zónu a blokují ostatním řidičům místo. Proto se na kartách objeví informace, že nastavená doba začátku parkování nesmí být až do doby odjezdu měněna,“ říká k současnému stavu velitel Městské policie Litomyšl Tomáš Rádek. Zavedení tohoto omezení musí schválit rada města, ale dá se předpokládat, že by k němu mohlo dojít již na začátku roku 2020. Vedení města řeší i možnou úpravu parkovacích automatů, aby na nich bylo možné platit kartou.

Nezapomíná se ani na drobné vybavení, kterým jsou například odpadkové koše. Všímaví Litomyšlané již možná postřehli, že se v minulých týdnech na náměstí objevilo dvacet nových kusů.


datum zveřejnění: 03. 04. 2019
datum aktualizace: 09. 04. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Jaké jsou plány radnice  se Smetanovým náměstím?


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty