Litomysl Město pro lidi

Nová kapitola zahraniční spolupráce měst

Kulturní výměna, studentské pobyty, předávání zkušeností z různých oblastí lidské činnosti i rozšíření obzorů. To vše může městu a občanům poskytnout mezinárodní spolupráce. Litomyšl má v současné době celkem tři partnerská města – nizozemský Roden, italské San Polo d´Enza a slovenskou Levoču.

A do budoucna by se tento seznam mohl rozšířit o další. Již řadu let je neoficiálním partnerským městem japonské Matsumoto a v současné době vedení města uvažuje o oslovení potenciálních partnerů v německy hovořících zemích a Polsku.

Plánuje se také užší spolupráce s již stávajícími partnery. Zatímco s Rodenem a Levočou se v uplynulých letech podařilo uspořádat několik důležitých společných podniků, například společnou oslavu sta let od vzniku Československa, spolupráce s italskými partnery ze San Polo d´Enza vázla a společné aktivity v poslední dekádě nebyly žádné. To se však má do budoucna změnit, italská strana v březnu vyzvala Litomyšl k restartování vzájemných vztahů. „Rádi bychom obnovili kontakty s městem Litomyšl. Naší snahou je znovuobnovit a udržovat vztahy nejenom mezi vedením měst, ale hlavně mezi občany,“ napsal na radnici sanpolský starosta Franco Palú. „Jsme rádi, že i představitelé San Pola si uvědomují důležitost vzájemné spolupráce a těšíme se na společné projekty. Naší prioritou bude spolupráce našich škol a kulturních organizací,“ řekl k návrhu starosta Daniel Brýdl.

Bc. Zuzana Vojáčková Adamská 
tiskové oddělení

datum zveřejnění: 03. 04. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Nová kapitola zahraniční  spolupráce měst


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty