Litomysl Město pro lidi

Přehled významných investicí pro letošní rok

I v roce 2019 se pracuje na důležitých projektech. Mezi ně patří například přístavba II. ZŠ, rozšíření kapacit II. MŠ 17. listopadu, rekonstrukce strojovny zimního stadionu, výstavba chodníku Na Lánech či pravidelná údržba městského majetku. Co se vše se má letos dokončit? A kolik to bude stát peněz?

Zastupitelé na konci února posvětili změnu rozpočtu města. Ten je nyní zhruba o 50 milionů korun vyšší a s těmito financemi má radnice konkrétní plány. „Jedná se o přebytky z loňského rozpočtu a prostředky určené na zaplacení skluzových akcí, které se v roce 2018 nestihly dodělat. Ta suma je poměrně vysoká a drtivá většina z ní půjde na opravu městského majetku a financování již započatých projektů,“ vysvětluje místostarosta Radomil Kašpar.

O jaké projekty se jedná?

Mezi největší investice patří přístavba II. ZŠ, která se dokončí na konci června letošního roku. Pro školáky tam vzniknou odborné učebny pro výuku cizích jazyků, práci s digitálními technologiemi a nová kuchyň, kde se děti učí základům vaření. Otevřít se mají na začátku příštího školního roku. Přístavba včetně vnitřního vybavení bude stát 25 milionů Kč, městu se však podařilo sehnat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 15,5 milionu.

Současně se pracuje na rozšíření kapacit II. MŠ na ulici 17. listopadu, kde v bývalých prostorech Domu dětí a mládeže Litomyšl vznikají dvě nové třídy. Stavebními úpravami dojde k navýšení kapacity o 59 míst. Kompletní rekonstrukce město bude stát zhruba 15,5 milionu. Rekonstrukce by měla skončit letos na podzim.

Dále se chystá například další fáze výměny oken Smetanova domu za půl milionu, finišuje se s výstavbou zázemí a sociálního zařízení na hřbitově. Dvě budovy za 4,6 milionu po-slouží jako prostory pro správu hřbitova, sociální zařízení a sklady. Předběžný termín dokončení stavby byl posunut na léto letošního roku.

Dalším významným projektem je kompletní rekonstrukce strojovny zimního stadionu a nákupu nového technologického vybavení do ní. K tomuto kroku vedení města přistoupilo kvůli snaze o ekologičtější a bezpečnější provoz. Po rekonstrukci se výrazně sníží množství amoniaku, který se ve strojovně používá jako chladivo. K rekonstrukci dochází také kvůli dosluhujícímu technickému vybavení. Město v předběžných propočtech počítá s investicí ve výši 13 milionů korun, výslednou cenu však může ovlivnit výběrové řízení. Státní fond životního prostředí poskytne na projekt dotaci ve výši 3,14 milionu korun.

Pokračuje také výstavba chodníku Na Lánech za 7,5 milionu. V prosinci práce na budování chodníku přerušily mrazy, dělníci se do díla dají na jaře. Chodník o délce zhruba 650 metrů bude v pravé části ulice ve směru z centra Litomyšle. U Terozu se počítá s vybudováním místa pro přecházení vozovky. Chodník by měl být hotový do konce letních prázdnin.

Na průběžné drobné opravy silnic, chodníků a dalšího majetku města se pro letošní rok počítá s osmi miliony korun. Chystají se však i větší opravy, jako je například rekonstrukce části ulice Partyzánská za šest milionů.


datum zveřejnění: 06. 03. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Přehled významných investicí pro letošní rok


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty