Litomysl Město pro lidi

Sakurová duše připomíná starou alej

Na ulici 9. května najdete od ledna novou skulpturu, která připomíná starou alej. „Sakurová duše“ je dílem řezbáře Jiřího Janočka, jenž ji vyřezal z kmene původního stromu z tamního stromořadí. Inspiraci pro své dílo hledal v japonské i české kultuře.

Sakura je vyšlechtěná třešeň. Jejím domovem je Japonsko. Tuto zemi mám spojenou s gejšou, jež ve mně evokuje společnici. Tu úchvatnou ženu, jež muže dělá mužem. Třešeň roste pod nadvládou Luny, která je v mytologii spojována s Pannou Marií a symbolizuje ženskost. Třešeň je navíc i u nás symbolem lásky, kdy se milenci líbají pod rozkvetlou třešní. To vše jsem se snažil zachytit do plastiky Duše sakury. Tu něžnou ženu, jež střeží, naplňuje a doprovází život. A v tomto případě ještě spojuje dvě generace stromů. Střeží a doprovází své sestry na nové cestě životem,“ prozradil autor sochy svou inspiraci.
Oblíbené stromy s růžovým květem byly pokáceny minulý rok kvůli zdravotnímu stavu, po rekonstrukci ulice 9. května arboristé na místě vysadili 79 mladých sakur, které budou mít výše posazenou korunu. Vykvést by poprvé mohly již letos na jaře.

Rekonstrukce ulice 9. května stála 15 milionů korun, došlo při ní k rekonstrukci elektrického vedení, vozovky, opravě chodníků, vybudování nových parkovacích míst pro auta i stanoviště pro kontejnery. Kromě sakur občané v ulici také najdou živé ploty, růže a trvalkové záhony. V rámci oslav výročí 100 let republiky nechalo vedení města v lokalitě také umístit sochu akademického sochaře Arnolda Bartůňka s názvem Slavěna.


datum zveřejnění: 06. 02. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Sakurová duše připomíná starou alej

obrázek k aktualitě Sakurová duše připomíná starou alej


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty