Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

SŠZAT Litomyšl se pyšní novou unikátní budovou

Na Střední škole zahradnické a technické v Litomyšli byla ve čtvrtek 31. 1. za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a radního pro oblast školství Bohumila Bernáška slavnostně otevřena nová budova školy pro odbornou výuku včetně moderního skleníku.

Ten umožní díky svým technologiím chov vzácných živočichů a rostlin. Krajská investice za 47,5 milionu korun byla podpořena z prostředků Evropské unie. „V rámci Integrovaného regionálního operačního programu se jedná o další velkou investici do našich středních škol, která má za cíl pomoci v rozvoji technického a přírodovědného školství. V minulosti se nám podařilo dokončit zateplení šesti objektů v areálu školy, což spoří především provozní náklady školy, které je možné následně využít jiným způsobem. Touto investicí se nám podařilo využít opuštěný objekt, který nebyl nikdy dostavěný. Budova je navíc z architektonického hlediska velmi cenná, a proto zvažujeme i s přihlédnutím k tomu, jak je využíváno zbytkové teplo a dešťová voda, že ji přihlásíme do soutěže Stavba roku,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se v rámci debaty s ředitelem školy Ivo Jiránkem zajímal o její současné fungování. „Před několika lety nebyla situace tehdy ještě samostatných škol jednoduchá a řešilo se jejich další fungování. Sloučení do jednoho subjektu považuji zpětně za velmi úspěšné, protože dnes je škola po všech stránkách stabilní, čemuž pomáhají nejen investice spolufinancované z evropských fondů, ale také z rozpočtu kraje. Otázkou do budoucna zůstává hlavní budova školy, která by si zasloužila také rekonstruovat, avšak jedná se o kulturní památku, což představuje jistá omezení,“ dodal hejtman Netolický.

V rámci investice došlo k rekonstrukci budovy na okraji areálu školy včetně přístavby skleníku. „Objekt byl původně zamýšlen jako závodní jídelna. Jedná se o dvoupodlažní samostatnou, částečně podsklepenou budovu, která bude sloužit pro odbornou výuku žáků. Jedná se o unikátní objekt, hlavně díky realizaci automatického zavlažovacího systému a vzduchotechniky, aby byl objekt vhodný pro chov vzácných živočichů a rostlin,“ uvedl krajský radní Bohumil Bernášek.

Mgr. Dominik Barták
tiskový mluvčí Pardubického kraje

datum zveřejnění: 4. 2. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě SŠZAT Litomyšl se pyšní novou unikátní budovou

obrázek k aktualitě SŠZAT Litomyšl se pyšní novou unikátní budovou

obrázek k aktualitě SŠZAT Litomyšl se pyšní novou unikátní budovou

obrázek k aktualitě SŠZAT Litomyšl se pyšní novou unikátní budovou

obrázek k aktualitě SŠZAT Litomyšl se pyšní novou unikátní budovou


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty