Litomysl Město pro lidi

Stěhování LDN z vily Klára do Litomyšlské nemocnice

V prvním prosincovém týdnu došlo ke stěhování Léčebny dlouhodobě nemocných z vily Klára do prostorů v Litomyšlské nemocnici. V zrekonstruované budově interny budou mít senioři lepší a důstojnější podmínky pro život. O historicky cennou budovu vily Klára, jež patří Pardubickému kraji, má město zájem.

Přesunu pacientů přecházela pečlivá příprava. „Nejdříve bylo nutné vybudovat vhodné prostory. V budově v areálu nemocnice se nacházelo interní oddělení a dříve i kožní oddělení. Rekonstrukce probíhala postupně, kromě vnějšího pláště budovy se proměnily i vnitřní prostory. Pacienti interního oddělení a léčebny dlouhodobě nemocných zde najdou komfortní zázemí s novým vybavením pokojů, nábytkem a sociálním zařízením. Bylo vybudováno nové zázemí pro personál a výměnou musela projít i část rozvodů. Kromě vyššího komfortu je přesun léčebny dlouhodobě nemocných pro pacienty efektivnější z hlediska poskytované péče,“ uvedla ke stěhování Alena Františková z oddělení komunikace a marketingu Nemocnice Pardubického kraje. Zatímco dříve bylo nutné pacienty k vyšetřením a zákrokům převážet do nemocnice a pak zpět, nyní je všechna dostupná péče vzdálena jen pár metrů. Kromě času nové umístění šetří i finance.

Co s Klárou?

Po přestěhování LDN zůstává vila Klára prázdná. O historicky cennou budovu, jež patří Pardubickému kraji, má město zájem. Chtělo by v ní ponechat nabídku sociálních služeb. „Ze stěhování LDN mám kvůli klientům a jejich rodinám velkou radost, v areálu nemocnice na ně čekají lepší a nově vybavené prostory. Co se týče osudu historické vily Klára, tak o ni město stojí, nicméně vzhledem k jejímu stavu a nutným opravám preferujeme možnost, aby ji Pardubický kraj prodal městu například za jednu korunu. My bychom následně, třeba i ve spolupráci se soukromým sektorem, budovu opravili. Chceme, aby Litomyšlané našli i v budoucnu ve vile Klára sociální služby. Po městě jdou různé fámy, například o luxusním hotelu a podobně – za město toto mohu vyvrátit, nicméně v současné době jde o majetek Pardubického kraje, který bude o osudu vily do budoucna rozhodovat,“ říká k tomuto tématu starosta Daniel Brýdl.


datum zveřejnění: 06. 12. 2018
datum aktualizace: 11. 01. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Stěhování LDN z vily Klára do Litomyšlské nemocnice

Budova interny. Foto: Nemocnice Pardubického kraje

Budova interny. Foto: Nemocnice Pardubického kraje


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty