Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Litomyšl v mapě kvality života serveru iROZHLAS

Jak se žije v Litomyšli? Podle interaktivní mapy kvality života velice dobře. Litomyšl získala ve velkém srovnání životních podmínek 90 bodů v indexu kvality života ze 100 možných. Model vytvořili datoví novináři serveru iRozhlas se sociologem Danielem Prokopem, agenturou Median a Aspen Institutem.

V mapě kvality života můžete města a obce srovnávat v celkem čtrnácti oblastech, jsou jimi nezaměstnanost, podíl exekucí, bezpečnost, závislost na průmyslu, vzdálenost od okresního města, dostupnost lékařské péče, dostupnost středních a mateřských škol, možnost připojení k rychlému internetu, dlouhověkost, přírůstek obyvatel, rozvodovost a počet věřících.

Median zkusil vyjádřit důležitost ukazatelů pro index celkové kvality života jako kompromis mezi subjektivním hodnocením – co Češi považují za důležité, a objektivním měřítkem – jak jsou v obcích zastoupeny skupiny voličů vyjadřující společenskou a politickou nespokojenost. Oba pohledy se přitom podstatně liší.

Nejlépe se podle mapy žije v pásu táhnoucím se od Třebíče po Náchod. Až za ním jsou některá velká města s okolními obcemi. „I když si Letohrad nebo Litomyšl většina z nás nespojuje se závratnou kvalitou života, jejich obyvatelé skutečně jsou spokojenější,“ tvrdí Prokop. „Také podle velkého výzkumu Proměny české společnosti jsou obyvatelé okresů Žďár nad Sázavou, Pardubice či Havlíčkův Brod nadprůměrně spokojení s kvalitou života. Ačkoliv ve většině ukazatelů nevynikají, kombinují se zde solidní socioekonomické a demografické podmínky, nízká kriminalita a příjemné životní prostředí.“

Naopak nejnižší kvalita života je podle modelu v severních Čechách a na severní Moravě. Interaktivní mapu si můžete prohlédnout a podrobit ji svému zkoumání na TOMTO odkaze.


datum zveřejnění: 05. 12. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Litomyšl v mapě kvality života serveru iROZHLAS


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty