Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

KOSáci oslnili Zemi vycházejícího slunce

Šest koncertů v deseti dnech, tisíce překonaných kilometrů a hlavně nadšené japonské publikum. Tak by se ve zkratce dalo popsat turné smíšeného pěveckého sboru KOS pedagogické školy Litomyšl v Japonsku. Jeho členové se ve dnech 12. až 23. listopadu představili v Tokiu, Matsumotu, Kjótu a Okajamě.

Zpívali sami, s početnými orchestry, sbory, v tělocvičně i v moderních koncertních halách. Posluchačům nabídli ze svého bohatého repertoáru hudbu od starých mistrů až po současné duchovní písně – a k velkému překvapení domácího publika – i několik skladeb v japonštině. Zejména píseň Hana wa saku (Květy vykvetou) japonské publikum dojala k slzám.

Tato skladba vznikla v reakci na havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě a měla vyjádřit naději pro oběti tragédie. Její společné provedení s japonskými tělesy návštěvníci koncertů velice ocenili a při koncertech zpívali společně se sborem. Pozitivní ohlasy vyvolaly i tradiční kroje, taneční kreace a další scénické prvky, kterými zpěváci ozvláštnili české písně.

S výkonem KOSu jsem více než spokojený. Dostal jsem mnoho reakcí, v nichž mi lidé psali, že cena lístků byla vzhledem ke kvalitě představení příliš nízká a že byly koncerty úžasné. Vystoupení ocenili i sbormistři a dirigenti japonských těles Kyoto Ryoyo a Tokyo Toshimagaoka. Každé vystoupení navíc publikum zakončilo bouřlivým potleskem,“ ohlíží se za turné jeho spokojený organizátor Kazutami Ando a dodává: „Japonsky zpívaná píseň Hana wa saku publikum opravdu zasáhla. Členové sboru měli skvělou výslovnost a jejich výkon byl perfektní. Posluchači však ocenili i českou klasiku, například Proč bychom se netěšili a Dvořákovo Largo. Chci tímto sbormistru Milanu Motlovi a všem členům sboru velice poděkovat.“

Města, která čeští vyslanci při turné navštívili, nebyla vybrána náhodně. Kromě koncertu na českém velvyslanectví v Tokiu totiž KOSáci vystoupili se sbory, s nimiž již v minulosti koncertovali v Čechách. V Tokiu, Matsumotu, Kjótu a Okajamě se na jevišti potkali se starými známými, a prohloubili tak své přátelství, které jinak dělí 9 tisíc kilometrů.

Koncertní turné hodnotím jako po všech stránkách skvělé. Spolupráce s japonskými mládežnickými sbory a orchestry, které pracují na špičkové úrovni, pro nás byla inspirativní a obohacující. Hlavní zásluhu na organizaci celého turné má pan Kazutami Ando, děkujeme také Pardubickému kraji, městu Litomyšl a zejména vedení naší školy, bez jejichž dlouholeté podpory bychom takto mimořádné aktivity stěží uskutečňovali. Na japonském turné oceňuji také to, že zpěváci vedle koncertů absolvovali prohlídky měst, tamních pamětihodností, poznali tradiční japonskou kulturu, gastronomii, současný způsob života a rozšířili své jazykové dovednosti. Měli tak možnost zažít Japonsko doslova všemi smysly,“ líčí své dojmy z japonského turné sbormistr KOSu Milan Motl. Na vystoupení v rámci celé tour dorazilo několik tisíc návštěvníků, jen v okajamské Symphony hall se na KOS přišlo podívat přes 1500 posluchačů.

Jednání s japonskými partnery

Místostarosta Radomil Kašpar se společně se zástupci sboru během návštěvy Japonska sešel s představiteli české ambasády, starosty Kjóta, Matsumota, Okajamy a dalšími japonskými politiky. „Po úžasných koncertech sboru KOS a jejich partnerů na nás čekalo několik oficiálních setkání. Bavili jsme se při nich o možných výměnných pobytech. Pokud se něco z toho podaří realizovat, tak budu velice spokojený. V Matsumotu jsem také připomněl, že naše města pojí dlouholeté přátelství. Velkou radost mi udělalo setkání s Yoshinobi Kubotou, prezidentem spolku Smetana Litomysl Association, který je velkým milovníkem České republiky a Litomyšle. Zároveň je to mecenáš, který s městem Litomyšl a Pardubickým krajem spolufinancoval turné,“ říká k jednání v Japonsku místostarosta.


datum zveřejnění: 05. 12. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě KOSáci oslnili Zemi vycházejícího slunce

obrázek k aktualitě KOSáci oslnili Zemi vycházejícího slunce

obrázek k aktualitě KOSáci oslnili Zemi vycházejícího slunce


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty