Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Místo svíčky baterku

Používání svíček k osvětlování se v dnešní době podstatně omezilo a zůstalo spíše jako intimní osvětlení při slavnostních chvílích. Svíčky se dnes prodávají ve všech možných velikostech, provedeních a barvách a používají se jako dekorativní předměty.

Pokud by sloužily pouze k uvedeným účelům, nemuseli bychom si dělat velké starosti. Přichází však opět doba, kdy se v mnoha rodinách budou tradičně zapalovat svíčky na adventních věncích. I vánoční stromek může chytnout od zapálené svíčky na něm. Proto po zapálení těchto svíček dbejte zvýšené opatrnosti a nenechávejte svíčky hořet, pokud byste v případě potřeby nemohli bezprostředně zasáhnout. Například před odchodem z místnosti.

Otevřený oheň a především svíčky však stále bohužel někteří občané používají tam, kam toto osvětlení v žádném případě nepatří - jako je jejich používání na půdách, ve sklepích, v garážích, kůlnách, stodolách a podobně.

Používání svíček v těchto případech musíme nazvat hazardem a občany, kteří je používají, nezodpovědnými lidmi, riskují svůj majetek a zdraví nebo dokonce i život – někdy však nejen svůj, ale i svých spoluobčanů.

Nejčastěji požár vznikne při zapomenutí zapálené svíčky, odložené na hořlavém podkladě, při neopatrné manipulaci a jejím převrhnutí nebo při odpadnutí žhavého knotu na hořlavé předměty. Stane se i to, že majitel bytu nebo chaty usne při zapálené svíčce nebo že svíčku převrhne domácí zvíře.

Zanedbatelné nejsou ani hry dětí, kdy si děti pomocí svíček osvětlují temná zákoutí svých oblíbených míst ke hraní, jako jsou stodoly, půdy a podobně. I v těchto případech si však musíme uvědomit, že požáry máme na svědomí v podstatě my dospělí, že jsou výsledkem naší nedbalosti či nedostatečné výchovy a dozoru nad dětmi.

Proto zapálené svíčky budeme používat pouze při svátcích nebo rodinných oslavách a pro potřeby osvětlování v prostorech s nebezpečím požáru si raději pořídíme baterku.

Přeji Vám klidné prožití adventu a vánoc bez požáru.

Karel Zeman
požární technik

datum zveřejnění: 4. 12. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty