Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Vodní valy úspěšné v České ceně za architekturu 2018

Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu (ČCA) byly v pondělí 19. listopadu vyhlášeny výsledky 3. ročníku této soutěžní přehlídky České komory architektů (ČKA). Hlavní cenu si převzal David Levačka Kraus za realizaci Administrativní budovy ve Strančicích. Úspěchu se však dočkala i Litomyšl.

Vodní valy se dostaly mezi osm nejlepších projektů přihlášených do České ceny za architekturu 2018 a získaly čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2018. Celkově se o cenu ve 3. ročníku ucházelo 145 děl dokončených v posledních pěti letech. Vítěz i finalisté se etablovali ze 33 nominovaných prací.

Obnova Vodních valů vznikla díky podpoře Nadace Proměny Karla Komárka. Pod projektem je podepsaná architektonická kancelář Rusina Frei architekti. „Úspěch Vodních valů v těžké konkurenci několika desítek kvalitních projektů mi udělal velkou radost. Na obnově nábřeží Loučné se mimo jiné také ukázalo, jak je důležité aktivní zapojení veřejnosti a komunikace mezi architekty a občany. I díky tomu nám v Litomyšli vzniklo uprostřed města pěkné místo k relaxaci a trávení volného času. Ocenění je především zásluhou Nadace Proměny Karla Komárka, architektů Martina Rusiny a Martina Freie a jejich týmu, kterým děkuji za vše, co pro projekt Vodních valů udělali,“ řekl k umístění v České ceně za architekturu starosta Daniel Brýdl. 

Uznání od odborné poroty těší také Karla Komárka, zakladatele Nadace Proměny, který podobné projekty, jako je ten v Litomyšli, financuje ze soukromých prostředků: „Upřímně, největší radost mám z výsledku samotné proměny – z toho, že z nábřeží je dnes místo plné života, které dobře funguje, přitahuje lidi a ti mají chuť tam trávit čas. V tom vidím hlavní smysl naší podpory a věřím, že právě to oslovilo i odborníky v porotě.“

Finalisty ze 33 nominovaných vybírala mezinárodní porota v čele s předsedou Rogerem Riewem (Německo). Dalšími členy byli Carlo Baumschlager (Rakousko), Zsolt Gunther (Maďarsko), Andrea Klimko (Slovensko), Robert Konieczny (Polsko), Yael Moria Klain (Izrael) a architekt českého původu Ivan Reimann (Německo). Sešli se začátkem září přímo v České republice, aby osobně zhlédli vybrané nominované stavby. Díla neposuzovali v žádných kategoriích. „Pochvala od odborné poroty mě velice těší. V minulém volebním období jsme obnově Vodních valů věnovali opravdu hodně času a energie, po rekonstrukci jsme navíc pokračovali v drobných úpravách podle přání občanů. Umístění Vodních valů v prestižní soutěži Česká cena za architekturu je hezkou vizitkou všech, kteří na projektu spolupracovali. Jsem také rád, že jsme nakonec rekonstruovali celou ulici a nezabývali se pouze nábřežím Loučné. Celá tato lokalita dostala novou podobu a smysl,“ uvedl k ocenění místostarosta Radomil Kašpar.

Nábřeží Loučné v prestižní publikaci

Obnovené nábřeží řeky Loučné od Rusina Frei architekti se také dostalo do prestižní publikace Landscape Architecture Europe reflektující vybrané evropské krajinářské počiny za uplynulé tři roky. Reprezentuje v ní příklady dobré praxe, kdy realizace ve veřejném prostoru úzce propojila město, architekty a občany.

Vodní valy v publikaci zastupují kapitolu „to act“ zaměřenou na inspirativní počiny realizované mimo jiné s využitím principů participace. Detailně je v ní popsán průběh celé obnovy litomyšlského nábřeží, a tedy i zapojení a zkušenosti všech aktérů: místní samosprávy, odborníků i obyvatel. Autor textu Mark Hendriks se s projektem a způsobem participace přijel do Česka osobně seznámit letos v létě, kdy se setkal s architekty Rusinou a Freiem, zástupci města Litomyšl i místní veřejnosti a také s týmem nadace, která projekt podpořila a celého procesu se účastnila. 

Publikace Landscape Architecture Europe, za níž stojí stejnojmenná nevládní organizace a mezinárodní federace krajinářských architektů IFLA Europe, vychází každé tři roky. Letošní páté vydání se věnuje tématu přírody a demokracie a obsahuje bezmála padesátku nejzajímavějších evropských projektů vybraných mezinárodní odbornou porotou, které vznikly na poli krajinářské architektury. Nejvíce reprezentantů v ní má Nizozemsko a Švýcarsko, Vodní valy jsou jediným zastoupeným projektem z ČR.


datum zveřejnění: 21. 11. 2018
datum aktualizace: 5. 12. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Foto: Jan Slavík, https://ceskacenazaarchitekturu.cz/


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty