Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Oslava výročí 100 let od založení Československa

V neděli 28. října si všichni připomeneme 100 let od založení Československé republiky. Bohatý den plný společenských a kulturních akcí k tomuto významnému výročí se v různých částech našeho města odehraje již o den dříve – 27. října 2018. Slavit začneme již dopoledne.

Na sobotu 27. října se podařilo připravit několik zajímavých akcí, z nichž na většinu je vstup pro veřejnost volný. A jak budou oslavy probíhat? O začátek se nejprve postarají členové Veterán klubu Litomyšl, kteří se v dobových kostýmech sejdou v 9.30 hodin u staré radnice na Smetanově náměstí. Odtud vyrazí kolona historických vozidel na tradiční místo, kde si Litomyšlané připomínají výročí založení Československa, tedy k památníku u sokolovny. Ten nechalo město v minulých měsících opravit právě k nadcházejícímu kulatému jubileu. U památníku se sejdou občané s představiteli města. Ti u kamenného monumentu krátce po 10. hodině pronesou proslov a položí k úpatí květiny na památku obětí obou světových válek a věnují tichou vzpomínku Čechoslovákům, kteří neváhali položit život pro vznik svobodného státu.

Od sokolovny se účastníci přesunou na ulici 9. května, konkrétně na prostor u zadní strany gymnázia na nově zrekonstruované ulici, kde dojde v 11 hodin k slavnostnímu odhalení sochy „Slavěny“ od akademického sochaře a restaurátora Arnolda Bartůňka. Skulptura má budoucím generacím připomínat letošní výročí.

Po několikahodinové pauze se v 14.00 hodin rozjede odpolední program vernisáží „Více Srdce pro Václava Havla“ v zámeckém sklepení, spojené s neformální debatou nad tématem, zda umíme definovat ideje T. G. Masaryka a Václava Havla. Více informací o vernisáži, která potrvá zhruba do 15.30 hodin, se dočtete ZDE.

Na 16. hodinu je naplánováno v parku u Smetanova domu sázení lípy – stromu pro Olgu Havlovou. Akce je součástí projektu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a po celé České republice dobrovolníci vysadí 85 stromů.

V 17.30 hodin se přítomní sejdou na další akci k oslavě výročí 100 let od vzniku Československa. Na autobusovém nádraží dojde ke slavnostnímu odhalení nového uměleckého díla, které bude připomínat sto let Československa. Jedná se o „Trikoloru“ od Václava Ciglera a Michala Motyčky, autorů, s jejichž tvorbou jste se letos mohli například seznámit v Klášterních zahradách.

Vstupy na městem organizované akce spojené s oslavou 100 let od vzniku Československa jsou zdarma a všechny občany na ně srdečně zveme!


datum zveřejnění: 03. 10. 2018
datum aktualizace: 23. 10. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Oslava výročí 100 let od založení Československa

Plakát


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty