Litomysl Město pro lidi

Mladá Smetanova Litomyšl 2018 bude 20. - 23. září

Litomyšl je významné město na kulturní mapě Evropy nejen pro milovníky opery. Festival Mladá Smetanova Litomyšl přináší každoročně mladým lidem a dalším návštěvníkům pestrý program plný hudby, divadla, tance, filmu a výtvarného umění. A i letos se mají návštěvníci na co těšit.

45. ročník největšího festivalu Hudební mládeže ČR má tento rok téma CINEMA a nabídne mladému publiku i divákům z Litomyšle to nejlepší z filmové hudby a světa filmu.

Festival bude v pátek večer zahájen koncertem Film Music, ve kterém představí známé filmové melodie a písně zpěvačka Hana Robinson a uskupení BBQ Quartet. Dirigent a skladatel Varhan Orchestrovič Bauer představí program Homage to Miloš Forman. Poctu slavnému režisérovi složí autor hudby k jeho poslednímu snímku Goyovy přízraky.

Páteční program bude pokračovat happeningem koncipovaným jako Oslava 100. narozenin skladatele Leonarda Bernsteina, po kterém bude následovat hudební ohňostrojová show Movie Music Firework.

Vrcholem večera bude divadelní performance Cinema Fashion, která impozantním způsobem odkrývá nový pohled na vnímání světa filmových kostýmních tvůrců v jedinečné podobě famózní módní přehlídky několika designerů.

Celou festivalovou sobotou se bude prolínat divadlo, hudba, tanec, slam poetry v rámci projektu Pall Mall Art. Na několika pódiích ve Smetanově domě a jeho okolí se budou prezentovat mladí hudebníci, divadelníci, básníci, tanečníci a výtvarní performeři se svou autorskou tvorbou. Vystoupí zde například kapely Litosféra a Půlnoční Meloun, divadelní inscenace Jáma a Kyvadlo a Gazdina gejša, stepaři ze Step by step studia Plzeň nebo hudební a taneční tělesa s repertoárem z Letního tábora HM v Poděbradech.

Večer se uskuteční ples s tématem The Best of Miloš Forman’s Costumes, který promění účastníky festivalu v sestru Ratchedovou, Amadea Mozarta, Valmonta nebo další postavy z filmů našeho nejslavnějšího filmového režiséra.

Festival uzavře nedělní matiné, které se letos ponese v divadelním duchu. Dospělí i ti nejmladší diváci se mohou těšit na derniéru legendární Černošské pohádky v podání královéhradeckého Divadla DRAK. Toto poslední představení bude přístupné i neakreditovaným účastníkům festivalu zdarma.

Tato pohádka bude odehrána ještě ve čtvrtek dopoledne pro nejmenší děti z celé Litomyšle.

Studenti středních škol a základních škol Litomyšle se v pátek dopoledne mohou zúčastnit předpremiéry divadelní performance Cinema Fashion.

Kompletní program festivalu najdete na webu www.hudebnimladez.cz a na plakátech. Hudební mládež ČR Vás srdečně zve na 45. ročník festivalu Mladá Smetanova Litomyšl.

Martina Náhlíková
Hudební mládež ČR

datum zveřejnění: 05. 09. 2018
datum aktualizace: 07. 09. 2018
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Mladá Smetanova Litomyšl 2018 bude 20. - 23. září


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty