Litomysl Město pro lidi

Ostatky rektora Stříteského jsou zpátky na hřbitově

Ostatky Františka Ambrože Stříteského, posledního rektora piaristické koleje v Litomyšli, opět spočívají na místním hřbitově. Ve čtvrtek 28. června 2018 došlo krátce před 15. hodinou k jejich uložení poblíž kostela sv. Anny. Symbolickému návratu předcházela krátká bohoslužba.

„Jsem rád, že se nám po domluvě se zástupci Konfederací politických vězňů ČR a místní farnosti podařilo zajistit návrat ostatků rektora Stříteského. Chtěli jsme to stihnout ještě letos, protože si připomínáme významné osmičky v historii našeho národa a zdá se mi správné zajistit důstojný odpočinek muži, který byl komunisty v 50. letech ve vykonstruovaném procesu s litomyšlskými studenty odsouzen na 25 let do žaláře. Doufejme, že na tomto místě konečně dojde pokoje,“ prohlásil na pietní akci starosta Radomil Kašpar. Dominantou nového hrobu je velký kříž zasazený do kamenného bloku, zůstala však zachována i původní deska s plastikou od Olbrama Zoubka.

O plánech na návrat ostatků Františka Ambrože Stříteského jsme veřejnost poprvé informovali v dubnu letošního roku. K přesunu jeho tělesných pozůstatků došlo při opravách kostela sv. Anny, které probíhaly v letech 2005 až 2009. Kvůli stavebním úpravám musely být některé hroby otevřeny a exhumovány, mezi nimi i ten, v němž spočinul rektor Stříteský. Město v tomto roce plánuje doplnit místo posledního odpočinku kněží z Řádu chudobných řeholních kleriků Matky Boží zbožných škol – piaristů ještě původní sochou Ježíše Krista, která musela být z místa dočasně přemístěna.

František Ambrož Stříteský (1912, Horní Újezd – 1989, Litomyšl)  byl katolický klerik, teolog a poslední rektor piaristické koleje. Po absolvování litomyšlského gymnázia studoval na Teologické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1945 se stal rektorem piaristické koleje a také začal vyučovat na místním gymnáziu. V rámci vykonstruovaného monstrprocesu se studenty litomyšlského gymnázia byl v říjnu 1950 odsouzen ve 24členné skupině za velezradu a odsouzen k 25 letům vězení, kde nakonec strávil přes 10 let života. Součet trestů v tomto procesu přesáhl 220 let. Osud odsouzených popsal v roce 2004 historik Martin Boštík z Regionálního muzea v Litomyšl v knize Monstrproces „Stříteský a spol.“ Jejich příběh nedávno také připomenuli studenti práv Karlovy Univerzity, kteří ve Smetanově domě na podzim 2016 sehráli divadelní rekonstrukci případu.


datum zveřejnění: 29. 06. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Ostatky rektora Stříteského jsou zpátky na hřbitově

obrázek k aktualitě Ostatky rektora Stříteského jsou zpátky na hřbitově

obrázek k aktualitě Ostatky rektora Stříteského jsou zpátky na hřbitově


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty