Litomysl Město pro lidi

Litomyšlská architektura jako návod pro ostatní

Ve švýcarském Davosu se na začátku letošního roku sešlo 40 evropských ministrů kultury, aby na konferenci věnované stavební kultuře přijali dokument Davoská deklarace 2018, v níž se signatáři zavazují k prosazování kvalitní architektury. Text dokumentu se připravoval více než rok.

Ve skupině editorů pracovali experti z devíti zemí, včetně členů Evropské rady urbanistů. Tito odborníci vybrali město Litomyšl jako vzor uplatňování politiky stavební kultury v praxi. „Udělalo mi to obrovskou radost a jsem rád, že si i v zahraničí všímají toho, jak se v Litomyšli snažíme spojovat krásu, moderní architekturu a funkčnost. Je to skvělá vizitka pro celé naše město,“ říká k Davoské deklaraci starosta Radomil Kašpar.

Dokument zdůrazňuje ústřední úlohu kultury pro tvorbu kvalitního prostředí, v němž žijeme. Připomíná, že stavění je samo o sobě součástí kultury a současně pro ni vytváří prostor. Deklarace také zdůrazňuje sdílenou odpovědností politiky a občanské společnosti za životní prostředí a vyzývá evropské státy k vyvinutí maximálního úsilí k prosazení vysoce kvalitní stavební kultury.

V reakci na podpis dokumentu zástupci ČR uvedla Česká komora architektů, že se jedná o důležitý další krok při prosazování kvality stavební kultury, o kterou dlouhodobě usiluje.

Inspirace nejenom pro polské sousedy

Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR v uplynulých týdnech oslovila vedení města s nabídkou na prezentaci litomyšlských stavebních projektů na mezinárodním kongresu TUP (Towarzystwo Urbanistów Polskich), jehož se v Gdyni zúčastní 20. až 22. 6. na 500 delegátů. „Cílem akce je na informačních panelech zachytit urbanistický vývoj v 21. století a ukázat tak, jak to v praxi funguje v dalších částech Evropy. V současné době připravujeme pro organizátory podklady, aby byla na akci zastoupena i Litomyšl,“ vysvětluje Antonín Dokoupil, vedoucí Oddělení rozvoje MěÚ Litomyšl.

Inspiraci v Litomyšli hledají také představitelé dalších českých měst. „Naše renomé už je takové, že u nás v poslední době byli zástupci městských částí Prahy, Brna, Poděbrad, Frýdku-Místku, Karlových Varů, Třeboně a mnoha z mnoha dalších míst. Teď se k nám chystá delegace z Prostějova, celkem 18 lidí, kteří u nás budou mít dvoudenní odborný seminář,“ dodává Antonín Dokoupil. Porevoluční proměna Litomyšle je rovněž zachycena ve výstavě Davida Vávry a Petra Volfa s názvem Litomyšl, hlavní město současné české architektury. K vidění je až do 21. října v Národním technickém muzeu v Praze.

Místní architektuře se také věnuje Litomyšlský architektonický manuál (LAM), zaštítěný Městskou galerií Litomyšl. Jedná se o odborně-popularizační databázi více než 100 nejvýznamnějších architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb i úprav veřejných prostranství, které byly v Litomyšli realizovány od roku 1900 do současnosti.


datum zveřejnění: 06. 06. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Foto: František Renza


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty