Litomysl Město pro lidi

Litomyšl mezi nejrychleji rostoucími městy v kraji

Litomyšl se rozrůstá. Alespoň podle Českého statistického úřadu, jehož zaměstnanci v uplynulých týdnech publikovali zajímavosti související s demografickým vývojem v Pardubickém kraji. Za rok 2017 u nás přibylo 181 obyvatel, což je ve sledovaném období a území druhý nejvyšší přírůstek po Pardubicích (291).

Na třetím místě ve srovnání skončila Přelouč (136). Největší úbytky lidí pak statistici hlásí z Moravské Třebové (-113), České Třebové (-96), Vysokého Mýta (-72) a Chocně (-70). Nejmenší obcí z hlediska obyvatel je Želivsko na Svitavsku se 33 usedlíky, nejobydlenějším městem jsou pak Pardubice s 90 335 obyvateli.

Přírůstek obyvatel s sebou samozřejmě nese i nároky na kvalitu a dostupnost služeb. Pro pokračování pozitivního trendu například vedení města v současné době zvažuje zainvestování pozemků v Husově čtvrti. „Připravují se podklady pro možnou výstavbu malometrážních rodinných domů mezi Husovou čtvrtí a Vertexem, jde o cca dvacet parcel, přičemž každá má rozlohu asi 500 metrů čtverečních,“ popisuje záměr Antonín Dokoupil, vedoucí Oddělení rozvoje MěÚ Litomyšl. V minulosti již takto vznikl prostor pro výstavbu domů v lokalitě Na Prokopu. Na nárůst obyvatel také město reaguje například zvyšováním kapacity mateřských škol.

Ve zprávě statistiků najdeme další zajímavé údaje. V Pardubickém kraji loni žilo 518 337 obyvatel, přičemž přes 60 % z nich bydlelo ve městech. Ženy mají v zastoupení mírnou převahu, v krajské populaci jich je 50,5 %. Obyvatelstvo také postupně stárne. Průměrný věk žijících obyvatel byl ke konci roku 2017 celkem 42,3 roku, v mužské populaci 40,9 roku a mezi ženami o 2,8 roku více. Ve srovnání s rokem 1991 se průměrný věk obyvatel kraje zvýšil o 6,1 roku.


datum zveřejnění: 06. 06. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Litomyšl mezi nejrychleji rostoucími městy v kraji


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty