Litomysl Město pro lidi

60. ročník Smetanovy Litomyšle začíná 14. června

Národní festival Smetanova Litomyšl vstoupil v roce 2018 do svého 60. ročníku. Toto kulaté jubileum se odráží nejen v bohatém programu, který čítá čtyřicítku pořadů, ale také v doprovodných akcích. Od 14. června do 7. července zkrátka vtáhne festival do dění každého.

Vstupenky na festival stále v prodeji

Některé pořady letošního jubilejního ročníku zůstávají vyprodané, ale stále je dostatek vstupenek na další velmi lákavé koncerty i opery. Lístky jsou na dílo známého popového zpěváka a skladatele Paula McCartneyho. Oratorium Ecce Cor Meum – Hle, srdce mé napsal McCartney zasažen smrtí manželky Lindy a jde o dílo plné lásky. Kromě Paula McCarneyho je soudobá tvorba zastoupena také hudbou Alfreda Schnittkeho. Jeho Requiem je fascinující, spirituální extatické dílo, představující hudební vizi o posunu lidského vnímání za hranici konvence. Navíc bude hudba propojena se světelnými efekty, které zážitek ještě umocní. Po třech letech se vrací na Smetanovu Litomyšl Tonkünstler Orchestert. Pod vedením Juna Märkla provede hudbu Clauda Debussyho a Edvarda Hagerupa Griega. Již tak nádherný večerní koncert navíc ozvláštní Ivo Kahánek, který přednese první klavírní koncert Fryderyka Chopina. Mimořádný projekt, který zahrnuje hned tři koncerty v jednom dni, je Den s Haydnem. Stává se málokdy, že by jeho díla zazněla v takovém množství za sebou tak, jak je posluchačům v Litomyšli připraví hornista Radek Baborák s Českou Sinfoniettou a sólisty Gáborem Tarkövim, Daliborem Karvayem a Julianem Steckelem. Během „Dne s Haydnem“ bude jeho hudba znít skutečně po celý den. Koncerty budou ráno (Symfonie č. 6 D dur „Ráno“), v poledne (Symfonie č. 7 C dur „Poledne“) a večer (mj. také Symfonie č. 8 G dur „Večer“). „Milovníci tohoto ,otce symfonie´, jak se Haydnovi také říká, si mohou na Den s Haydnem zajistit takzvaný Haydnpass. Součástí balíčku je kromě vstupenek na všechny tři koncerty i rautový oběd a odpolední občerstvení s doprovodným programem,“ upřesňuje ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Koncerty je ale možné zakoupit i jednotlivě. Obecně lze říci, že až na některé výjimky, jsou červencové pořady s vyšším počtem vstupenek.

Kompletní program najdete na www.smetanovalitomysl.cz. Vstupenky lze zakoupit nejen přes web festivalu, ale také v síti Ticketportal.

Festivalová free fun zóna

Už druhým rokem přivítají návštěvníky Festivalové zahrady, které lze označit za „free fun zónu“ Smetanovy Litomyšle. Areál Klášterních zahrad, kde se od 14. června do 7. července doprovodná akce usídlí, láká k lenošení na svěže zelených trávnících, tak proč to nepropojit s hudbou. Návštěvníci zahrad uslyší jak klasickou hudbu, tak žánrové přesahy do jazzu, swingu či hudby populární. Hudbu ve všech možných podobách zde mohou zažít i ti, kteří si nestihli koupit vstupenku na Smetanovu Litomyšl nebo klasické hudbě teprve přicházejí chuť. Zahrady si s hudbou hrají, propojují ji s vizuálním uměním, zkrátka hudba je všudypřítomná.

Pro vstup do Festivalových zahrad není třeba platit vstupné, obejdete se bez lodiček i motýlků, vládne tu čirá pohoda. Typický víkendový návštěvník přichází i s celou rodinou již dopoledne. Hostesky ochotně zapůjčí deku, lehátko i sedací vak. K němu si můžete přibrat dokonce i knihu či deskovou hru. Pak už stačí jen zakoupit si u stánku piknikový koš s dobrotami, uvelebit se a užívat si. Program na pódiu, společnost rodiny nebo jen chvíli nicnedělání. K ní si navíc můžete pustit i některý z playlistů, který je připravený v aplikaci Smetanova Litomyšl nebo na www.digitalnismetanka.cz.

Projekce na LEDce

Pódiu v zahradách vévodí kromě hudebníků i velkoplošná LED obrazovka. Na ní můžete za pěkného počasí každý festivalový podvečer sledovat záznamy uplynulých koncertů, filmy s hudební tematikou, a 7. července dokonce i přímý přenos Velkého finále plného překvapení 60. ročníku Smetanovy Litomyšle.

Debaty na pytlích

Výrazným prvkem Festivalových zahrad jsou všudypřítomné sedací vaky. Nabízí nejen pohodlné útočiště pro návštěvníky, ale také příležitost pozvat „na kus řeči“ některé z významných festivalových hostů. Až tedy budete na pytlích lenošit, dobře se rozhlédněte, zda právě vedle vás neprobíhá setkání třeba s Adamem Plachetkou.

Mladá scéna

Jdeme naproti začínajícím hudebníkům, a právě pro ně je scéna zahrad jako stvořená. „V letošním roce jsme poprvé spustili výzvu ,Zahraj si na Smetanově Litomyšli´, jejímž prostřednictvím chceme najít kvalitní začínající hudebníky napříč Českou republikou. Jejich výběr vám představujeme v rámci programu Festivalových zahrad pod názvem ,Z Galerie talentů´,“ upřesňuje Karel Telecký ze Smetanovy Litomyšle. Právě takovou galerii totiž následně najdete na webu www.digitalnismetanka.cz.

Zahrádky

Během festivalu žije hudbou celá Litomyšl. A to doslova. Festivalové zahrady tak mají i menší sourozence - Festivalové zahrádky. Právě na ně je totiž Litomyšl ohromně pyšná. Nachází se poblíž kaváren, hospůdek a restaurací, jimiž naše město opravdu oplývá. Cestou na představení tak můžete zajít nejen na sklenku vína, ale také zjistit, jak to hraje litomyšlským následovníkům Bedřicha Smetany. Zahrádkový program je do značné míry spontánní záležitostí. Aktuální informace však vždy najdete na www.digitalnismetanka.cz nebo jako anonci v aplikaci Smetanova Litomyšl.

Soutěže

Zahrady jsou doslova prosyceny soutěžemi, ve kterých můžete vyhrát nejen poslední lístky na představení Smetanovy Litomyšle, ale třeba i soukromý koncert.

• Vytáhni Bedřicha…

…na výlet, na jedno nebo třeba na koncert! Naše fotoappka umožňuje vyrazit si s Bedřichem Smetanou prakticky kamkoli. Vyfoťte, kam jste se spolu vypravili, sdílejte na sociální s hashtagem #smetanovalitomysl a vyhrajte domácí koncert klasické hudby od projektu Vážný zájem! Autora nejlepší fotografie vyhlásíme 7. 7. ve Festivalových zahradách, dílčí ceny budeme v zahradách udílet také každý festivalový víkend a svátek. Aplikace Smetanova Litomyšl s fotoappkou je zdarma v Google Play i App Store.

• Hudební kvíz

Jste znalcem klasiky? Zkusme to! Během festivalových víkendů a svátečních dnů poběží v zahradách hned několikrát za den hudební ukázka. Váš úkol je jednoduchý – poznat o jakou skladbu se jedná. Vyhrát pak můžete dárkové balíčky, nebo dokonce vstupenky na večerní představení. Nápovědu najdete v playlistech na www.digitalnismetanka.cz či v aplikaci Smetanova Litomyšl.

Kompletní program najdete na www.digitalnismetanka.cz, kde bude průběžně aktualizován. Je třeba upozornit na to, že jde o open air akci, která je závislá na počasí. Změny v programu jsou tedy možné.

Jana Bisová, Karel Telecký
Smetanova Litomyšl

datum zveřejnění: 06. 06. 2018
datum aktualizace: 13. 06. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě 60. ročník Smetanovy Litomyšle začíná 14. června


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty