Litomysl Město pro lidi

XIV. Smetanova výtvarná Litomyšl se blíží

Letošní rok je v mnohém slavnostní. Připomínáme si 100. výročí založení republiky. Litomyšl si však připomíná také celou řadu dalších významných milníků, a sice jubilejní 60. ročník Smetanovy Litomyšle, 450 let od položení základního kamene k výstavbě zámku a 25 let od založení restaurátorské školy.

Nebo také nedožité osmdesátiny výtvarnice Ludmily Jandové. To vše a ještě mnohem více rezonuje také v nebývale pestrém a bohatém programu čtrnácté Smetanovy výtvarné Litomyšle, který nabízí tradiční pevný rámec, ale také řadu nových počinů.

V zámeckém pivovaru najdeme hned dva výstavní projekty. V přízemních sálech se představují „čeští poutníci” - Adolf Hoffmeister, Max Kopf, Alén Diviš a další příslušníci české meziválečné avantgardy. V prostorách velkého výstavního sálu zámeckého pivovaru se divák ocitne v „Krajině mého srdce” - krajině Mařákovské, a to prostřednictvím děl žáků jeho krajinářské školy. V dalších sálech zámeckého pivovaru bude pouze pro hosty festivalu přístupná výstava, která představí ZASETO UMPRUM, ZASE TO UMPRUM, UM PRO UM… volné sdružení umělců, jejichž osudy spojilo studium VŠUP v Praze. Tato výstava se v druhé polovině července přesune do zámecké jízdárny, kde bude přístupná široké veřejnosti. Návštěvníky koncertů jistě dobře naladí vtipné karikatury Josefa Blechy v zámecké jízdárně a v nádvoří litomyšlského zámku. V kostele Nalezení sv. Kříže doplní stálé expozice tři nové a velmi různorodé výstavní projekty. Vedle „fotografií z rozmlácenýho kostela” zde tak bude k vidění například instalace UROBOROS polystyren nebo nová intervence Otevřený hrob dvojice Cigler, Motyčka v kryptě kostela, která je zasvěcena symbolice vody a světla.

S dvojicí Cigler, Motyčka se dále setkáme v nově zrekonstruovaných prostorách Galerie Miroslava Kubíka, ale také na veřejných prostranstvích města Litomyšle v rámci projektu Jsme 100, který se ideově vztahuje k oslavám stoletého výročí založení naší republiky. Do veřejného prostoru vstupuje svou činností již tradičně také Galerie Zdeněk Sklenář. Letos hned dvěma projekty – „Prvním pomníkem všem obětem Infomanie“ před Novým kostelem a neonovou kresbou Marka Číhala v Klášterních zahradách. V prostorách Galerie Zdeněk Sklenář v Mariánské ulici najdeme Krištofa Kinteru, který je „kus klacku natřenej na bílo”. Smetanova Litomyšl dokáže být také romanticky snová. V Městské galerii tak můžete objevovat „Kdo křehkost k pohybu probudil…” a v Portmoneu - Museu Josefa Váchala zase „Mystiku v dřevě ukrytou”. Silný dojem ve vás jistě zanechají také mistrovská díla českého impresionismu v celé své šíři a kráse, vystavená v Galerii Kroupa.

Smetanova výtvarná Litomyšl zve uměnímilovné návštěvníky i na výlety do okolí. Letos již tradičně například do Pardubic nebo White Gallery v Osíku u Litomyšle na výstavu Ludmily Jandové a Xénie Hoffmeisterové „Mezi nebem a zemí“. Nově se necháme pozvat také do Lubné, kde v Kulturáku Archa připravili výstavu Mileny Dopitové. Výčet jednotlivých projektů rozhodně není kompletní. Sledujte proto program, ať v rámci výtvarného maratonu po výstavách čtrnácté Smetanovy výtvarné Litomyšle neminete něco výjimečného.

Více informací najdete na webu Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Mgr. Petra Jiráňová
Smetanova výtvarná Litomyšl

datum zveřejnění: 06. 06. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě XIV. Smetanova výtvarná Litomyšl se blíží


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty