Litomysl Město pro lidi

Litomyšlské informační centrum slaví 25 let

Někdo tam chodí kupovat vstupenky na koncerty, jiní využívají služeb copycentra, další hledají místní pamětihodnosti či mapky. Řeč je o Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli, které 23. června 2018 oslaví čtvrt století existence. Při této příležitosti se můžete dozvědět něco o jeho fungování.

„Již od našeho vzniku zkvalitňujeme poskytované služby a snažíme se jít s dobou. Turistům nabízíme informace o místních památkách, dáváme jim tipy na výlety po okolí i zajišťujeme průvodcovské služby. Litomyšlané k nám zase chodí nakupovat vstupenky na kulturní akce, pro parkovací i dálniční známky, nabízíme veřejný přístup k internetu, tisk dokumentů, aktuální informace o dění ve městě a mnoho dalšího,“ vyjmenovává některé poskytované služby Blanka Brýdlová, vedoucí Informačního centra v Litomyšli. „Íčko“ na Smetanově náměstí bylo vůbec jednou z prvních institucí tohoto druhu v České republice a od roku 1995 je členem Asociace turistických informačních center ČR.

V modernizovaných prostorách historické budovy mohou návštěvníci listovat bohatou nabídkou propagačních materiálů a vybírat z pestré nabídky litomyšlských suvenýrů. Centrum rovněž pravidelně pořádá setkání se zástupci litomyšlských podnikatelů z oblasti cestovního ruchu a pořádá školení pro průvodce, jejichž služby nabízí turistům ve čtyřech jazycích – angličtině, němčině, francouzštině a ruštině. Zájem o průvodcovství dlouhodobě narůstá, v roce 2016 se chtělo historickým centrem projít 1490 návštěvníků, o rok později jich bylo již 1650.

Litomyšlské „íčko“ patří za uplynulých 25 let k nejlepším informačním centrům v  České republice, což potvrzují vítězství v  soutěžích. V letech 2003 a 2006 převzali zástupci centra na pražském Žofíně prestižní ocenění, a to první místo v soutěži „O nejlepší soukromé informační centrum v ČR“. Od roku 2010 bylo již 5x vyhlášeno nejlepším Informačním centrem Pardubického kraje. „Největším úspěchem posledních let je bezesporu rekordní návštěvnost, na konci roku 2016 jsme obsloužili přes 100 000 klientů. Velkou radost nám rovněž udělalo první místo v soutěži Informační centrum roku 2017 Pardubického kraje. Osobně mě také velmi těší, že od roku 2014 úspěšně obhajujeme certifikát Českého systému kvality služeb,“ dodává Blanka Brýdlová.

Do dalších let v informačním centru plánují ve spolupráci s místními podnikateli znovu vydat turistické slevové knížky, které mohou lidé použít na  vstupy do pamětihodností či je využít při placení aktivit a služeb v Litomyšli. „Cílem je udržet vysoký standard poskytovaných služeb a naším velkým přáním je rovněž spolupráce s městem na vytvoření kvalitního turistického portálu, který bude poutavý, přehledný a interaktivní pro turisty i místní občany,“ říká na závěr vedoucí informačního centra.


datum zveřejnění: 06. 06. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Foto: IC Litomyšl


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty