Litomysl Město pro lidi

Prosba místního spolku včelařů na obyvatele

Na území našeho včelařského spolku (Český svaz včelařů, z.s., Základní organizace Litomyšl) bylo prvně lokalizováno ohnisko moru včelího plodu. Toto ohnisko bylo v Dolním Újezdě a je již zlikvidováno. Státní veterinární správa vyhlásila ochranné pásmo, zahrnující následující katastrální území:

Desná u Litomyšle, Dolní Újezd u Litomyšle, Horní Újezd u Litomyšle, Nová Ves u Litomyšle, Osík, Pohodlí a Vidlatá Seč. Včelaři pod dohledem SVS provádějí veškerá potřebná povinná i dobrovolná opatření k zamezení šíření nákazy. Protože se jedná o infekční onemocnění včelího plodu, nepřenosné na dospělé včely a už vůbec ne na jiné živočichy či dokonce člověka, nemají občané a spotřebitelé medu a dalších včelích produktů důvod k jakýmkoliv obavám.

Protože však tato choroba může v naší lokalitě přetrvat v divokých včelstvech, která samozřejmě nejsou léčena ani jinak kontrolována, a mohla by tak opakovaně způsobovat přenos nemoci na hospodářská včelstva, prosíme Vás o spolupráci.

Zjistíte-li, že se ve Vašem okolí pohybuje či usídlil včelí roj, bez ohledu na to, zda někoho fyzicky obtěžuje nebo ne, kontaktujte, prosím, bezodkladně nejbližšího včelaře nebo tyto zástupce ZO ČSV Litomyšl, kteří zajistí pomoc:

  • Jiří Brokeš, předseda, 774 895 175
  • Miloslav Doseděl, zdravotník, 737 624 229
  • Ing. Jindřich Petr, jednatel, 608 821 605

V žádném případě neusazujte roje neznámého původu do úlů ani je nikam nepřevážejte, protože tímto počínáním byste velmi poškodili místní včelaře a v konečném důsledku i přírodu ve svém okolí.

Předem děkujeme za Vaši pomoc a pochopení!

Ing. Jindřich Petr
jednatel ZO ČSV Litomyšl

datum zveřejnění: 18. 05. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Foto: Dominik Scythe, Unsplash.com


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty