Litomysl Město pro lidi

Naše architektura se na čas „přestěhovala“ do Prahy

Litomyšl a architektura. To je spojení, o kterém bylo napsáno již mnohé. Proměnou města v této oblasti se již před dvěma roky zabývali David Vávra a Petr Volf ve výstavě s názvem „Litomyšl - hlavní město současné české architektury“, kterou jste mohli v rámci ArchiMyšle 2016 navštívit v regionálním muzeu.

V ní autoři představili Litomyšl jako jedno z klíčových center současné architektury. Od 6. dubna do 21. října 2018 se s výstavou mohou seznámit návštěvníci Národního technického muzea v Praze. V expozici Architektury, Stavitelství a Designu najdou realizované projekty, příběhy budov, vzpomínky přímých účastníků i plány do budoucna. „Výstava je navržena jednoduše, aby se mohla rychle přemísťovat na další místa,“ vysvětluje architekt výstavy David Vávra a dodává: „Po konzultaci s Petrem Volfem jsme ji rozdělili na tři témata: Veřejný prostor, Rekonstrukce a Novostavby.“

Na vernisáž přijela řada čestných hostů, včetně většiny lidí, kteří se podepsali pod rozvoj města v uplynulých bezmála třiceti letech. V řadách hostů nechyběli architekti, projektanti, politici, dorazili však i fanoušci architektury z různých koutů republiky. „Česká architektura může být světová, až bude opravdu česká. A takovou nacházím již od roku 1990 právě v Litomyšli,“ nechal se slyšet novinář a spisovatel Petr Volf.

Vstup zdarma pro děti z Litomyšle

Při slavnostním večeru došlo i na jedno příjemné překvapení, ze kterého budou mít radost hlavně děti. „Generální ředitel Národního technického muzea v Praze Karel Ksandr nám učinil velkorysou nabídku, a sice, že školy z Litomyšle mohou celý rok navštěvovat tuto instituci zadarmo. Doufám, že naše školy nabídku využijí, a třeba tím v dětech probudí zájem o technické obory,“ říká starosta Radomil Kašpar.

Součástí výstavy je rovněž projekce krátkého dokumentu Davida Vávry „V Litomyšli neměníme směr, jen občas střídáme starosty“. Novinkou je zveřejnění brožury „Z šuplíku do šuplíku“, v níž se můžete seznámit s dosud nerealizovanými projekty – domovem pro seniory, novým nadchodem, parkovacím domem pod zámkem, možným rozšířením úřadu a novou knihovnou. V koláži fotografií zase najdete historické snímky architektů při projektování litomyšlských budov či debatách. Brožuru a koláž si můžete prohlédnout v příloze této aktuality. Do budoucna je možné, že se výstava přesune do zahraničí, kde bude město propagovat.


datum zveřejnění: 03. 05. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Naše architektura se na čas „přestěhovala“ do Prahy


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty