Litomysl Město pro lidi

Plán na opravu památníku obětem válek u sokolovny

Za pár měsíců si připomeneme 100 let od vzniku Československé republiky. Nadcházející oslavy státnosti jsou dobrým důvodem pro opravy již stávajících mement. Tím je bezesporu i památník obětí světových válek u sokolovny, který chce město za 100 tisíc korun nechat zrestaurovat.

Žulový monument odhalený v roce 1930 byl v minulosti několikrát přestěhován. Jeho stav negativně ovlivňují lišejníky a lokální koroze kamenných bloků.

V souvislosti s oslavami státnosti se zároveň plánují opravy sochy svatého Václava v Litomyšli a kapličky v Pazuše, město se na tyto projekty snaží získat příspěvek z dostupných dotačních programů. Opravy památek v Litomyšli probíhají dlouhodobě, minulý rok se potřebné péče dočkala socha Aloise Jiráska, dále se například zahájila oprava historického brodidla před zámkem. Připravený je i projekt na sanaci a kultivaci kaple v Kornicích. „Drobná architektura je u nás v poměrně dobrém stavu, průběžně se také věnujeme opravám křížů a náhrobků na hřbitově,“ dodává Antonín Dokoupil, vedoucí Oddělení rozvoje MěÚ Litomyšl.


datum zveřejnění: 03. 05. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Plán na opravu památníku obětem válek u sokolovny


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty