Litomysl Město pro lidi

Litomyšlská muzejní noc 2018

Rok se s rokem sešel a muzejní noc je opět tady. Jejím cílem je představit kulturní dědictví netradičním způsobem. A co jsme pro Vás na 2. června připravili? Bude to řada výstav se zajímavými doprovodnými programy, koncerty, noční prohlídky a další akce, které návštěvníkům nabídnou mimořádné a nečekané zážitky.

Slavnostní zahájení Litomyšlské muzejní noci proběhne před budovou Regionálního muzea v Litomyšli v 16 hodin. Od této chvíle až do 23 hodin (a dle programu) budou moci lidé volně vstupovat do expozic institucí, které se k projektu připojily.

Muzejní noc zaštiťuje město Litomyšl, Zámecké návrší a Regionální muzeum v Litomyšli ve spolupráci s dalšími organizacemi ve městě. Podrobný program naleznete na plakátě a dále na webových stránkách Regionálního muzea (www.rml.cz) a zúčastněných organizací.

Litomyšlská muzejní noc v Portmoneu aneb 25. výročí od otevření Musea J. Váchala

Dne 26. června 1993 bylo slavnostně otevřeno Portmoneum pro veřejnost. V letošním roce je to již 25 let od této události, ale také od založení restaurátorské školy v Litomyšli. Za oběma počiny stál majitel nakladatelství Paseka Ladislav Horáček. Výročí 125 let od narození si připomínáme i u Josefa Portmana.

Program jsme na 2. června připravili pestrý. Po celý den budete mít možnost sledovat rodící se sochu s názvem Ducis z kmene borovice na zahradě Portmonea. Můžete se přijít nejen podívat, ale také si sami vyzkoušet, jak jste v tomto oboru zruční. Jiří Janočko bude pracovat od 9 do 17 hodin a od 21 do 23 hodin.

Přístupná bude výstava Mystika v horách a dřevě ukrytá fotografa Rostislava Bartoně a řezbáře Jiřího Janočka a dále stálá expozice věnovaná Josefu Váchalovi, Josefu Portmanovi a Ladislavu Horáčkovi. V 17 a 21 hodin proběhne komentovaná prohlídka expozice. Na zahradě budete mít možnost vyslechnout od 18 hodin koncert litomyšlské kapely Evelyn.

Vrcholem oslav bude představení opraveného a doplněného vydání knihy Josef Portman, knihtiskař litomyšlský od Hany Klimešové a hned poté dojde na překvapení večera, určené primárně pro Josefa Portmana, ale samozřejmě i pro všechny návštěvníky Váchalova musea. O co se přesně jedná, zatím nebudeme prozrazovat. Do noci s vámi pak budeme sdílet nejen zážitky z děl Váchalových a výstavy, ale stále vám bude k dispozici i Jiří Janočko. Dveře musea zavíráme ve 23 hodin.

Program v Portmoneu:

9.00–17.00        Oblé řezání s Jiřím Janočkem

17.00                komentovaná prohlídka stálé expozice             

18.00–19.00      koncert litomyšlské popové kapely Evelyn

20.00               představení knihy Josef Portman, knihtiskař litomyšlský

20.30                překvapení pro Josefa Portmana

21.00                komentovaná prohlídka stálé expozice 

21.00–23.00     Oblé řezání s Jiřím Janočkem

Od 16 hodin vstup zdarma.

Hana Klimešová
Regionální muzeum v Litomyšli

datum zveřejnění: 03. 05. 2018
datum aktualizace: 31. 05. 2018
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Litomyšlská muzejní noc 2018

obrázek k aktualitě Litomyšlská muzejní noc 2018


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty