Litomysl Město pro lidi

Nedošínský háj se po kalamitě opět zazelená

Pracovníci Městských lesů Litomyšl zasadili v nejponičenější části Nedošínského háje 3800 mladých stromků. Tuto oblast zle poškodila větrná kalamita, která se hájem prohnala na konci roku 2017. Kvůli narušení kmenů a kořenů museli lesní dělníci v minulých měsících vykácet zhruba 600 stromů.

Po několika jednáních s představiteli kraje a ochránců přírody se v uplynulých dnech konečně podařilo tyto ztráty zacelit. „Vysadili jsme tam 1200 olší, 2400 dubů a 200 jilmů, ale samozřejmě bude trvat, než se místo zazelená,“ říká k nápravě škod způsobených vichřicí Petr Novák, vedoucí Městských lesů Litomyšl. Práce na obnově známé litomyšlské přírodní památky komplikoval jednak stav stromů, ale také rozmáčená půda. Většinu prací proto museli lesníci dělat v době, kdy byla zemina promrzlá. Téměř po celou zimu to bylo možné pouze v brzkých ranních hodinách. Ke konci zimy se naštěstí znatelně ochladilo, a to umožnilo celodenní intenzivní práci.

Tato část háje samozřejmě stále nevypadá tak, jako před kalamitou. Městské lesy Litomyšl na požadavek ochranářů v lokalitě nechají některé popadané větve a kmeny kvůli zachování tamní biodiverzity, protože v háji žijí drobní živočichové a hmyz. Připravuje se také dokončení oplocení, které má chránit sazenice před poškozením divokou zvěří.

45 tisíc sazenic pro rok 2018 a kácení na Černé hoře

V následujících týdnech se bude v zalesňování pokračovat i v jiných lokalitách. „V celém našem majetku budeme sázet asi 45 tisíc stromků,“ přibližuje rozsah prací Petr Novák. Do Nedošínského háje se mimo vegetační období vrátí lesníci, kteří tam budou uvolňovat koruny a kácet některé stromy pro podporu přirozené obnovy lesa.

Na počátku roku se také kácelo v oblasti Černé hory. Dělo se tak kvůli napadení některých stromů kůrovcem, dřevo se tam ale těžilo i kvůli zajištění bezpečnosti chodců a motoristů, na které by při poryvech větru mohly spadnout větve či celé stromy. I v této lokalitě se plánuje náhrada pokácených kusů. Celkem tam dělníci vysadí 6500 sazenic listnáčů, jde především o duby, ale také o buky, jilmy a třešně.

Reportáž TV CMS ke kalamitě v Nedošínském háji můžete zhlédnout ZDE.


datum zveřejnění: 13. 04. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Nedošínský háj se po kalamitě opět zazelená


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty