Litomysl Město pro lidi

Návrat ostatků rektora Stříteského na hřbitov

Ostatky Františka Ambrože Stříteského, posledního rektora piaristické koleje v Litomyšli, se vrátí na své původní místo na hřbitově. K jejich přesunu došlo při opravách kostela sv. Anny, které probíhaly v letech 2005 až 2009. Kvůli stavebním úpravám musely být některé hroby otevřeny a exhumovány.

„V současné době se ostatky rektora Stříteského nachází v kryptě kostela Povýšení sv. Kříže, odkud bychom je rádi přesunuli na místo, kde v minulosti spočívaly,” sdělil administrátor Římskokatolické farnosti Litomyšl Zdeněk Mach. Hrob významného církevního hodnostáře a politického vězně by měl být opravený letos, v současné době město řeší majetkoprávní vztahy.

„Máme osmičkový rok a letos si připomínáme radostné i smutné mezníky v naší historii. S ohledem na to se mi zdá správné, a do jisté míry i symbolické, vrátit ostatky tohoto statečného muže na původní místo jeho odpočinku. Nebyl to pouze uznávaný teolog a pedagog, ale také člověk, kterého komunisté v 50. letech při vykonstruovaném procesu odsoudili do vězení,” říká starosta Radomil Kašpar.

František Ambrož Stříteský (1912, Horní Újezd – 1989, Litomyšl) byl katolický klerik, teolog a poslední rektor piaristické koleje. Po absolvování litomyšlského gymnázia studoval na Teologické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1945 se stal rektorem piaristické koleje a také začal vyučovat na místním gymnáziu. V rámci vykonstruovaného monstrprocesu se studenty litomyšlského gymnázia byl v říjnu 1950 odsouzen ve 24členné skupině za velezradu a odsouzen k 25 letům vězení, kde nakonec strávil přes 10 let života. Součet trestů v tomto procesu přesáhl 220 let. Osud skupiny odsouzené v „Monstrprocesu Stříteský“ naposledy připomenuli studenti práv Karlovy Univerzity, kteří ve Smetanově domě na podzim 2016 sehráli divadelní rekonstrukci případu.


datum zveřejnění: 04. 04. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Bohdan Kopecký, Rektor Stříteský, 1983, tuš, tempera, papír, ? Městská galerie Litomyšl

Hrob

Deska


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty