Litomysl Město pro lidi

Prodloužení soutěže k okolí sochy Z. Nejedlého

O úvahách nad budoucností sochy Zdeňka Nejedlého u první základní školy jsme čtenáře informovali na sklonku minulého roku. Tehdy rada města odsouhlasila záměr vyhlásit soutěž, v níž by umělci i občané mohli navrhnout způsoby jak upravit okolí sochy a tím reflektovat i negativní skutky našeho rodáka.

První kolo mělo skončit letos v březnu, ale vzhledem k procesní náročnosti vyhlášení soutěže, jejíž součástí byl nutný souhlas ministerstva kultury pro vyjmutí sochy ze seznamu památek, se vedení města rozhodlo prodloužit termín na dodání návrhů do prvního kola do konce srpna 2018. Ministerstvo kultury navíc sochu ze seznamu památek neodstraní, takže rada města revokovala své usnesení a soutěž rovněž prodloužila. „Slibujeme si od toho, že autoři budou mít více času na kvalitní zpracování návrhů,” uvádí důvod pro prodloužení lhůty místostarosta Josef Janeček.

Vyjma termínu konce prvního kola se nic z avizovaných podmínek nemění. Stále platí, že umělci nesmí zasahovat do stávající sochy Zdeňka Nejedlého. Oslavná socha by měla být doplněna novým místem či uměleckým dílem připomínajícím období od roku 1948 do roku 1989. Umělci mohou popustit uzdu fantazii, protože do soutěže lze nominovat záměr realizovaný jakýmikoliv způsoby, prostředky a médii. První kolo soutěže skončí 31. srpna. V odborné komisi nechybí historici, umělci, architekti, ale i zástupce Konfederace politických vězňů. Její členové pak vyberou postupující projekty do druhého kola. Podmínky soutěže najdete na úřední desce, případně na webu města v sekci výběrových řízení.

Původní tiskovou zprávu z prosince 2017 k tomuto tématu najdete zde.


datum zveřejnění: 04. 04. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Prodloužení soutěže k okolí sochy Z. Nejedlého


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty