Litomysl Město pro lidi

Den Země ve znamení vody, DDM láká na street art

I v letošním roce se veřejnost může těšit na zábavně-osvětovou akci Den Země, kterou organizuje Dům dětí a mládeže Litomyšl za podpory města. Kromě oblíbených soutěží, kvízů a zábavného odpoledne pro děti pořadatelé do programu zařadili jednu velkou novinku.

Tou budou speciální nástřiky na pěti místech Litomyšle, které na chodnících uvidíte pouze za deště nebo krátce po něm. „Budeme první zemí ve střední Evropě, kde se tato umělecká technika ve veřejném prostoru objeví. Celkem se s ní v Litomyšli seznámíte na pěti místech, čtyři z nich neprozradíme, protože chceme, aby je lidé našli sami, ale už teď můžeme říci, že první a největší obraz bude v parku u Smetanova domu,“ říká k letošní novince Dnu Země Hana Plíhalová z DDM Litomyšl. Malby budou mít velikost přibližně 1x1 metr a autoři při jejich tvorbě budou vycházet z motivu vody, což je symbolické, protože právě voda umožní kolemjdoucím, aby si díla na chodníku prohlédli.

Za suchého počasí totiž obraz nebude viditelný. „Chceme dát lidem důvod se těšit i na deštivé dny. Litomyšl se přidá k dalším čtyřem městům v České republice, kde se Rainworks, jak se projekt nazývá, uskuteční. Naším cílem je ukázat, co vše voda umí, jak je pro nás důležitá a upozornit na problémy spojené se znečištěním vodních toků,“ dodává k akci Josef Štefl, ředitel DDM Litomyšl. Dobrovolníci společně s pracovníky DDM při nástřiku použijí speciální vodu odpuzující sprej, jehož složení je šetrné k životnímu prostředí. Obrazy by na chodníku měly vydržet až čtyři měsíce a jejich snímky se objeví i na internetu a v interaktivní mapě.

V sobotu 21. dubna odpoledne se první obrázek odhalí za asistence hasičů, kteří pomůžou vytvořit umělý déšť. Ten den se navíc uskuteční i další akce spojená se Dnem Země, oblíbené zábavné rodinné odpoledne. V parku u Smetanova domu se v sobotu 21. dubna od 14 do 17 hodin můžete těšit na kvízy, soutěže, nízké lanové překážky a ukázku hasičské techniky. Firma Elektrowin přiveze skákací konvici a hry, které jsou zaměřené na třídění odpadu.

Návštěvníci oslav si mohou na akci přinést vlastní prázdný truhlík na parapet nebo žardýnku. Městské služby zajistí zdarma substrát (směs kompostu, písku a listovky) a prodej sadby balkónových rostlin pro nadcházející letní sezonu. Kompost je produktem městské kompostárny v Litomyšli. Občerstvení zajišťuje restaurace Karlov. Na akci je pozvaný prodejce sadby bylinek.

Exkurze do čističky odpadních vod

Součástí letošního ročníku Dne Země bude rovněž možnost zdarma navštívit modernizovanou čističku odpadních vod v Nedošíně. Exkurzi organizuje město Litomyšl společně se společností Vodovody Litomyšl. Ve středu 18. dubna je možné využít celkem tří termínů vyhrazených pro místní školy – 8:30, 9:30 a 12:45 hod. Na jednu prohlídku může jít až 25 osob a program je určený pro žáky 6. až 9. tříd. Zástupci škol se mohou hlásit u Jany Foltové, tel. 461 653 364, která potvrdí třem prvním účast. Pro veřejnost je připravena exkurze začínající v 15:45 hod., maximální počet osob je opět 25 a zúčastní se jí i zástupci vedení města. Zájemci se mohou hlásit na stejném telefonním čísle. Začátky exkurzí korespondují s příjezdem MHD na zastávku „Vertex", která bude ten den jezdit zdarma.


datum zveřejnění: 04. 04. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Ilustrační foto: Erda Estremera, Unsplash.com


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty