Litomysl Město pro lidi

Památkáři neuspěli se žádostí na opravu zámku

Z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky přišla v únoru nepříznivá zpráva. Projekty na opravu litomyšlského zámku a Panského domu nedostaly při schvalování žádostí dostatečný počet bodů, takže se realizace nutných oprav za čtvrt miliardy korun zatím odkládá.

Po vyhodnocení výzvy „Revitalizace vybraných památek II.“ z Integrovaného regionálního operačního programu se litomyšlský zámek s Panským domem ocitly v seznamu náhradních projektů. Zatím tak není jasné, zda na jejich realizaci zbydou peníze. Odborná komise nakonec doporučila podpořit 33 žádostí z celkového počtu 88 dodaných. Na opravy těchto památek v následujících měsících a letech poputuje 3,079 miliardy korun. V případě, že by některý z projektů vypadl, by se o peníze mohli ucházet předkladatelé těch náhradních. Jenže panský dům se umístil v pořadí náhradních projektů na 22. místě, zámek skončil o dvě příčky níže.

Vedení Územní památkové správy na Sychrově, jež pečuje o litomyšlský zámek, neskrývalo své zklamání. Zároveň však stále doufá, že se potřebné finance na opravy historických budov najdou. „Hledáme další možnosti financování, protože zejména zámek opravy potřebuje. Jako památka zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO by mohl mít přednost před dalšími uchazeči,“ uvedla za památkovou správu tisková mluvčí Lucie Bidlasová.

Bodový deficit v litomyšlských projektech podle památkářů vznikl, protože nebylo možné získat doklady o havarijním stavebně – technickém stavu památky od příslušných úřadů. Absence těchto podkladů měla způsobit v hodnocení ztrátu deseti bodů oproti jiným uchazečům. V hodnocení zámek nedostal několik bodů rovněž kvůli chybějícím plánům na úpravu zeleně v areálu. Ta už v minulosti totiž prošla proměnou při revitalizaci zámeckého návrší. Ministerstvo pro místní rozvoj ve zprávě s výsledky žádosti do „Revitalizace vybraných památek II.“ upozornilo, že památky lze finančně podpořit v dalších třech výzvách.

Plány na opravu nejnavštěvovanější památky ve městě jsme čtenářům představili minulý rok v lednové Lilii.


datum zveřejnění: 07. 03. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Památkáři neuspěli se žádostí na opravu zámku


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty