Litomysl Město pro lidi

Nominace na ocenění Pardubického kraje za rok 2017

Dovolujeme si vás informovat, že do 31. prosince 2017 máte možnost nominovat významné osobnosti, které si podle Vašeho názoru zasluhují zisk nejvyššího vyznamenání Pardubického kraje: Cenu za zásluhy o Pardubický kraj nebo Cenu Michala Rabase za záchranu.

Jednotlivé osobnosti je možné nominovat:

  • prostřednictvím webového formuláře na adrese: www.pardubickykraj.cz/oceneni-pardubickeho-kraje e-mailem
  • na adresu: oceneni@pardubickykraj.cz
  • osobně na recepci Krajského úřadu Pardubického kraje na Komenského náměstí 125

Cenu za Zásluhy o Pardubický kraj, která je určena osobnostem, kolektivům nebo organizacím za mimořádnou činnost pro rozvoj kraje a za zásluhy o kraj, si v předcházejících ročnících odnesli například architekt Miroslav Řepa, folkloristé Yvona a Petr Rybovi, zakladatel skanzenu Veselý Kopec Luděk Štěpán, majitelé zámku Nové Hrady Magda a Petr Kučerovi, dobrovolníci starající se o pevnostní objekty na Králicku, významný český sochař Olbram Zoubek, ředitel Hamzovy léčebny Václav Volejník, historik Jiří Kotyk, ředitel plochodrážního závodu Zlatá přilba Evžen Erban, lékař Karel Havlíček či cyklista a olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý.

Cenu Michala Rabase za záchranu, udělovanou za mimořádné nebo dlouhodobé zásluhy v oblasti záchrany života, zdraví nebo jiných významných hodnot, si za svou odvahu vysloužila gymnazistka Veronika Kolafová, která resuscitací zachránila život zkolabované ženě. Ocenění dále získal Lukáš Kamaryt, strážník městské policie v Pardubicích, který jako první poskytl první pomoc muži na pardubickém nádraží. Cenu si odnesl také středoškolský učitel Radek Biedla, který už přes třináct let povzbuzuje své žáky k dárcovství krve, plazmy a především kostní dřeně, řidič linkového autobusu Ladislav Pulpit, který zachránil život staršímu muži, jež zkolaboval během cesty autobusem. Dalšími laureáty ceny jsou studenti Eliška Matysová a David Janďourek, kteří zachránili život člověku s epileptickým záchvatem a starali se o něj až do příjezdu záchranářů a moravskotřebovský lékař Jiří Pol, jehož téměř čtyřicetiletá práce v oboru je pacienty oceňována také díky jeho obětavému a lidskému přístupu.

V loňském roce si cenu odnesla studentka medicíny Tereza Jakabová, která díky své duchapřítomnosti a odborným znalostem zachránila život ročního chlapečka, který se dusil. Poranění ruky a masivní krvácení, dokázal na dětském táboře rychle vyřešit Daniel Přikryl, který ránu palcem zatlačil a poté obvázal ručníkem. Veřejností nejen v Pardubicích otřáslo v loňském roce loupežné přepadení místního krejčovství. Těžce zraněná a silně krvácející žena s bodnou ránou na krku tehdy utekla před pachatelem z provozovny na ulici. Kolemjdoucí sice zavolali záchranku, ale účinnou první pomoc ji poskytl až Petr Kmoníček, který projížděl kolem. Před lety pracoval na záchranné službě a věděl, jak krvácení zastavit a ženě pomoci. Florbalový turnaj v nově postavené českotřebovské sportovní hale se změnil v drama, když náhle začala praskat konstrukce střešních vazníků a celá střecha se postupně sunula k zemi. Na naléhavý pokyn rozhodčích zareagovali hráči i diváci okamžitě. Shodou šťastných náhod a díky pohotové reakci nedošlo k vážnějším zraněním či fatálním následkům. Za rychlou reakci převzali ocenění Renata Typlová za sportovní klub FbK Orlicko-Třebovsko a florbaloví rozhodčí Jiří Němec a František Košňar.

Mgr. Dominik Barták
tiskový mluvčí Pardubického kraje

datum zveřejnění: 30. 10. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

    Plakát (formát jpg, velikost 687,97 KB)


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty