Litomysl Město pro lidi

Litomyšlské dvorky opět ožijí uměním

Druhý ročník Litomyšlských dvorků se bude konat od 7. do 9. září. V průběhu těchto čtyř dní ožije celkem čtrnáct dvorů a dvorků v historickém jádru města Litomyšl. Domníváme se, že jde o parádní příspěvek ke Dnům evropského dědictví, které se konají vždy druhý víkend v září.

V loňském roce jsme si díky projektu Ozvěny festivalů, která pořádá svazek obcí Česká inspirace, vyzkoušeli oživit kulturou devět dvorků v historickém jádru našeho města. Ozvěny festivalu Chebské dvorky nám ukázaly, že jakási protiváha velkým akcím v našem městě chybí. Malé, intimní koncerty či autorská čtení mají v kulisách historických dvorečků opravdu kouzelnou atmosféru. A tak nás Chebské dvorky inspirovaly k založení tradice Litomyšlských dvorků.

Druhý ročník se bude konat od 7. do 10. září tohoto roku a to v rámci akce Dny otevřených dveří památek. Program bude probíhat na vám dobře známých dvorečcích – např. na dvorku Zámeckého pivovaru, dvorečku U Mydláře, v Kavárně Mandala, dvorku Cafebaru Underground, Na sklípku, v domě U Rytířů či dvoru Střední pedagogické školy. Představíme však i nový radniční dvorek, obnovený dvoreček Rodinného centra nebo 1art i 2art – tedy dvorky v Mariánské ulici, které jsou již od svého vzniku předurčené pro umění.

Putování můžeme začít ve čtvrtek na radničním dvorku (pod radniční věží u nového turistického zázemí) – od 8.00 do 16.00 hodin zde bude probíhat prodej vyřazených knih z knihovny a také projekt Najdi-přečti-předej. Právě sem můžete přinést jakoukoli knihu, kterou již nepotřebujete. Ta bude označena samolepkou projektu a informací, že po přečtení knihy ji můžete zanechat na jakémkoli vhodném místě nebo předat jiné osobě. Litomyšlský kytarista Matěj Pecháček vám zpříjemní od 17.00 hodin posezení v Cafe kafíčku a do Francie mezi šansony Edith Piaf se přeneseme s harmonikářem Jindrou Kelíškem, zpěvačkou Eliškou Sýkorovou a kytaristou Janem Jandou od 18.00 hodin ve vinárně U Mydláře. Animační večírek nás čeká od 20.00 hodin na dvorku Zámeckého pivovaru. Představí se mezinárodní kurs 3D animace Anomalia a studio KLUCIvespolek.

V pátek od 16.00 do 19.00 můžeme uklidnit mysl rodičovskou a využít mysl dětskou na dvorku Rodinného centra. Boj improvizované poezie vypukne v 17.00 v Undergroundu a od 18.30 se můžeme těšit na loutkové divadlo pro dospělé v hostinci U Černého orla. Od 19.00 hodin zažijeme v Mandale vinobraní s cimbálovkou Líšňáci a ve 20.00 hodin se na nás těší Výkvět mladé české animace na dvorku pivovaru.

V sobotu 9. září se můžeme od 13.00 rozehřát na dvoře pedagogické školy při deskových hrách, ke kterým si budeme pouštět desky vinylové. Ve 14.00 hodin nás čeká koncert IMA TEVA na dvorečku domu U Rytířů a od 15.00 v Mandale divadelní představení BludištěM. Také v 15.00 hodin bude Divadýlko z pytlíčku na radničním dvorečku vypravovat čtveřici pohádek hraných pomocí loutek vytvořených z košťat. O hodinku později se můžete těšit na akustický busking v podání olomouckého hudebníka a zpěváka Jiřího Mergella v kavárně Na sklípku. Workshop klasické animace nejen pro děti bude od 16.00 do 18.00 na dvorečku Zámeckého pivovaru. Mezitím ožije opět také nový radniční dvoreček – od 17.00 hodin se představí pop-rocková šestice hudebníků WxP a o hodinu později místní a skvělí Lucky Joke. Na krátké setkání animace a impro kytaristy se přijďte podívat ve 20.00 hodin na zahrádku 2artu a od 21.00 hodin již bude na dvoře pivovaru připravena projekce kultovního filmu od Alfreda Hitchcocka z roku 1954 Okno do dvora.       

V neděli bude plná umění především Mariánská ulice a přilehlé dvorečky. Od 13.00 do 22.00 hodin si zde můžete namalovat a vystavit svoje vlastní obrazy! Od 14.00 hodin se na dvorku Zámeckého pivovaru bude konat netradiční bohoslužba. „Křesťanství je veřejnou věcí – rodilo a formovalo se ve starověkých dvoranách a došlo až na královské dvory. Víra totiž předpokládá rozhovor, „ zvou nás k rozhovoru, který hýbe životem Daniel Kvasnička a Štěpán Klásek. Od 15.30 do 17.00 bude 2art patřit výtvarnému ateliéru Miluše Gloserové pro malé i velké, zároveň se těšte na interaktivní show Jana Hlavsy s Cirkusem Levitare a disciplínu storytelling představí Martin Hak. A máte-li chuť si zahrát, vezměte nástroje a přijďte si zajamovat spolu s dalšími hudebníky na 1art – zakončíme tak letošní Dvorky společně. Dodejme, že na každém dvorku bude zajištěno v průběhu programu občerstvení. Některé projekty mají i svoji „mokrou variantu“ – sledujte prosím plakáty a letáky. Věříme, že ať bude počasí jakékoli, zažijeme krásné pocity ze setkání s přáteli a pohodu při uměleckých zážitcích.                                      

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 28. 08. 2017
datum aktualizace: 11. 09. 2017
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Litomyšlské dvorky opět ožijí uměním

obrázek k aktualitě Litomyšlské dvorky opět ožijí uměním

obrázek k aktualitě Litomyšlské dvorky opět ožijí uměním


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty