Litomysl Město pro lidi

Policie varuje před podvodníky, kteří okrádají seniory

Neznámí pachatelé okradli během jednoho dne hned dvě seniorky na Moravskotřebovsku. Policisté se obávají toho, že by se podvodníci mohli přesunout jinam. Podezřelí měli peníze od žen vylákat pod legendou, že je jejich příbuzný ve finanční tísni, a že si sám nemůže pro peníze přijít, proto posílá své známé.

Legendu si upravují dle aktuální potřeby. Ve zmiňovaných dvou případech se jim touto lstí povedlo vylákat finanční hotovost v částce 280.000 tisíc korun. Troufalost těchto lidí je zarážející, když k mladší z žen neváhali poslat vozidlo taxi služby, aby jim zajela peníze vybrat přímo z banky, když je neměla u sebe. V obou případech došlo k osobní předávce peněz mezi poškozenými ženami a mužem, který se vydával za rodinného známého.

V případě prokázání viny za přečin podvodu jim soud může uložit peněžitý trest nebo trest odnětí svobody až na pět let.

Nenechte se napálit:

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům, proto nedůvěřujte cizím lidem, kteří se často vydávají za známé vašich rodinných příslušníků.

V případě, že se někdo po telefonu vydává za vašeho rodinného příslušníka a hovor vede ze skrytého čísla, zavolejte zpět tomu, za koho se vydává. Pokud ještě nemáte uloženy telefonní čísla na své blízké, udělejte to. Snadněji je pak můžete obvolat, zda skutečně pomoc potřebují.

Podvodníci nevyužívají ke svým lstem jen telefonů. Vydávají se za různé opraváře, pracovníky úřadu nebo jiných služeb. V situaci, že vám někdo takový zazvoní na dveře a nebyl z vaší strany očekáván, využívejte dveřní kukátko a člověka si řádně prohlédněte. Nechte si předložit služební průkaz instituce, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv dalších pochybností zavolejte na linku konkrétní instituce. Pokud si stále nejste jisti, a službu jste si neobjednali, odmítněte ji.

Další možností, kterou v takovém případě můžete udělat, je zavolat na linku 158.

nprap. Bc. Ondřej Zeman
Policie ČR

datum zveřejnění: 21. 08. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Ilustrační foto: PČR


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty