Litomysl Město pro lidi

Litomyšlské dny barokní tradice se po roce vrací

Druhý ročník unikátního duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční v termínu 13. – 20. 8. 2017 a opět svým originálním programem přinese ducha barokní doby do Litomyšle a jejího okolí. Festival si klade za cíl připomenout dosud živé dědictví barokní kultury a spirituality.

Litomyšlské dny barokní tradice pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl a záštitu nad letošním ročníkem převzali Mons. Jan Vokál, biskup královéhradecký, Mons. Pavel Konzbul, titulární biskup litomyšlský a Radomil Kašpar, starosta města Litomyšl.

První ročník festivalu sklidil značný úspěch a ohlas u věřících i u lidí, kteří do kostela běžně nechodí, a byl příznivě přijat i odbornou veřejností. Z těchto důvodů, i z důvodu, že rok 2017 byl oficiálně vyhlášen Rokem baroka, se organizátoři festivalu rozhodli pro jeho pokračování, přičemž připravovaný druhý ročník festivalu ve svém programu přinese i několik novinek. Na první novinku se můžeme těšit v úterý 15. 8. v 19 hodin, kdy bude na II. zámeckém nádvoří uvedena barokní divadelní hra Obrazy ze života svaté Kateřiny v podání divadelního souboru Lauriger, který má s inscenováním barokního divadla bohaté a dlouholeté zkušenosti. Druhou novinkou bude v neděli 20. 8. v 10:30 závěrečná mše svatá v latině, která bude sloužena v mimořádné formě římského ritu, tj. v podobě, která se velice blíží tomu, jak byla mše slavena v době baroka. Hudební doprovod zajistí Schola cantus gregoriani. Kromě toho to bude vůbec poprvé po více než půl století, kdy bude piaristický chrám svědkem tzv. tradiční, předkoncilní liturgie.

Program festivalu zůstává ve formátu symbolického oktávu, tedy osmi dní, od neděle 13. do neděle 20. srpna, a bude zahájen i zakončen slavnostními bohoslužbami v nedávno rekonstruovaném piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže. Zahajovací mši svatou bude celebrovat Mons. Josef Kajnek, pomocný biskup královéhradecký, a hudbou ji doprovodí soubor Krkonošské Collegium Musicum. I letos jsou pro návštěvníky připraveny koncerty, a to konkrétně v pondělí 14. 8., kdy zazní Officium vespertinum A. V. Michny z Otradovic, a ve čtvrtek 17. 8. bude provedena skladba Růžencové sonáty H. I. Bibera. Oba koncerty se konají v kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže od 19 hodin. Interaktivní přednáška MgA. Ivana Kopáčika Knižní vazba doby baroka se uskuteční ve středu 16. 8. ve spolupráci s Centrem pro restaurování a památkovou péči, a jak již samotný název napovídá, budou návštěvníkům teoretickou i praktickou formou představeny a přiblíženy barokní knižní vazby, a to v atraktivním prostoru nové přístavby piaristické koleje. V úterý 15. 8. v 17 hodin proběhne u morového sloupu na litomyšlském náměstí mariánská pobožnost, pátek 19. 8. nabídne adoraci s barokními litaniemi v kapitulním chrámu. V sobotu 20. 8. je plánována celodenní (nejen) pěší pouť k blízkému baroknímu poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži, kde proběhne poutní mše svatá a komentovaná prohlídka poutního areálu. Městská galerie Litomyšl, která s festivalem spolupracovala už v loňském roce, přispěje i letos do programu, a to procházkou po barokních sochách. Ta se uskuteční v neděli 20. 8. a erudovaným komentářem ji doplní PhDr. Ludmila Marešová Kesselgruberová, Ph.D., a Mgr. Tereza Jiroušková.

Zbývá dodat, že ani letos není žádná z akcí zpoplatněna, návštěvníci však mohou festivalu přispět na kulturních programech dobrovolným vstupným. I z toho důvodu je pro nás klíčová finanční i materiální podpora našich partnerů, kterými jsou Pardubický kraj, město Litomyšl, Státní zámek Litomyšl, Tiskárna HRG, Café steak bar Havran, ARS Litomyšl, Zámecké návrší p.o., RNDr. Marie Kárská a Autoškola Jaroslav Patočka. Těšíme se také ze spolupráce s naším partnerským festivalem Dačické barokní dny.

Fotografie a další informace přístupné na www.baroknilitomysl.cz.

Vítek Večeře a Martin Kubeš
Litomyšlské dny barokní tradice

datum zveřejnění: 02. 08. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Litomyšlské dny barokní tradice se po roce vrací

    Program (formát pdf, velikost 327,89 KB)


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty